Dzieci obejrzą Kopciuszka i Kota w Butach, przygotują spektakl, poznają podstawowe rytmy muzyczne i nauczą się rzeźbić ludzką twarz. Dorośli posłuchają Ukeje i zespołu Free Blues Band, a we wtorkowe i czwartkowe wieczory wybiorą się na seanse w plenerze. Zamek ma sporo propozycji co robić w lipcu w mieście.

Począwszy od 12 lipca w każdą sobotę o godz. 11:00 Zamek Książąt Pomorskich zaprasza najmłodszych na mały dziedziniec na bezpłatny spektakl w wykonaniu Teatru La Fayette. Będzie okazja, by obejrzeć przedstawienie o Kopciuszku (12 lipca), Czerwonym Kapturku (19 lipca) i Kocie w Butach (26 lipca).

Poznają dźwięki albo przygotują spektakl

Przez cały lipiec też dzieci mogą brać udział w różnego rodzaju warsztatach. W najbliższy poniedziałek, 7 lipca, rozpoczynają się zajęcia teatralne, podczas których najmłodsi poznają teatr od kulis, nauczą się podstaw aktorstwa i wspólnie z Jakubem Gwitem z Teatru Rozmaitości „Gwitajcie” przygotują krótki spektakl na podstawie znanych i lubianych utworów J. Tuwima i J. Brzechwy. Wykorzystując własną wyobraźnię, zbudują także scenografię do przedstawienia. Warsztaty „Teatr to wyobraźnia” kierowane są do dzieci w wieku 6 – 10 lat. Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku (7 lipca) do piątku, 11 lipca, w godz. 11:00 – 13:00 na małym dziedzińcu. Bilet wstępu na jeden dzień kosztuje 10 zł.

Z kolei tydzień później ruszają warsztaty rytmiczne również przeznaczone dla dzieci w wieku 6 – 10 lat. W czasie tych zajęć najmłodsi poznają podstawowe rytmy w muzyce, będące jednocześnie podstawowymi rytmami natury oraz zapoznają się z elementami gry na popularnych instrumentach perkusyjnych. Warsztaty uatrakcyjnią luźne formy taneczne. Całość poprowadzi Przemysław Igiel, perkusista, kompozytor i członek zespołu Cafe Rico. Zajęcia w ramach „Krainy rytmów” odbędą się na małym dziedzińcu w dniach 14 – 18 lipca w godz. 11:00 – 13:00. Wstęp także kosztuje 10 zł za dzień.

Rzeźbić mogą co środę

Co środę natomiast na zamkowym dziedzińcu mają miejsce wakacyjne warsztaty plastyczno – rzeźbiarskie, w trakcie których dzieci poznają podstawowe procesy twórcze dotyczące powstawania m.in. ludzkiej twarzy i różnych postaci. 9 i 16 lipca zajęcia odbędą się w godz. 13:00 – 14:30, z kolei 23 i 30 lipca trochę wcześniej, bo w godz. 10:30 – 12:00. Warsztaty będą kontynuowane również w sierpniu. Bilet na jedno spotkanie kosztuje 10 zł.

Premiera „urodzonych w Szczecinie”

W lipcu na Zamku również dorośli znajdą coś dla siebie.

Już w sobotę, 12 lipca, o godz. 19:00 w ramach Letnich Koncertów Plenerowych na dużym dziedzińcu wystąpi Free Blues Band, zespół grający muzykę pełną ekspresji, łączącą w sobie elementy rythm'n'bluesa, soul, funky i wielu obszarów jazzu.  Wstęp na koncert jest wolny.

18 lipca natomiast na zamkowym dziedzińcu odbędzie się koncert finałowy przeglądu kapel Made In Szczecin 4, połączony z premierą płyty „Born In Szczecin vol. 4”. Gwiazdą wieczoru będzie formacja Ukeje, która zadebiutowała w 2013 r. singlami „Bezkrólewie” i „Moja mała Ameryka”. Tym razem Ukeje wystąpi ze specjalnym akustycznym repertuarem. Przed nim na dużym dziedzińcu Zamku zagrają laureaci przeglądu kapel Made In Szczecin 4: wyróżniony bluesman Mariusz Mario Zarzeczny i zwycięzcy konkursu - rockowy Joyride. Dodatkowo dla pierwszych 200 gości przewidziane są darmowe egzemplarze „Born In Szczecin vol. 4”. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp jest wolny.

Nocą pod chmurką

Warto też pamiętać o Zamkowych Nocach Filmowych, które zapraszają na seanse plenerowe we wtorki i czwartki o godz. 22:00. W ramach lipcowego cyklu „Filmowych wakacji dookoła świata” na małym dziedzińcu będzie można zobaczyć m.in.: „Balzaka i małą Chinkę”, „Rzymską opowieść”, „Dokąd teraz?” czy „Whisky dla aniołów”. Wstęp na wszystkie seanse jest wolny.

Warsztaty dla uzdolnionych muzycznie

Od 10 do 20 lipca na Zamku będą też miały miejsce XXI Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne, które na stałe już wpisały się nie tylko w zamkowy, ale ogólnopolski i europejski kalendarz propozycji kulturalnych. Wydarzenie organizowane jest z myślą o uzdolnionej młodzieży szkół średnich i studentów wyższych uczelni muzycznych z Polski oraz zagranicy. Efekt pracy nad wybranym repertuarem kameralnym prezentują na profesjonalnych koncertach, odbywających się w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzycznych. Kameralne występy uczestników warsztatów będą miały miejsce na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w niedzielę, 13 lipca, o 16:00 (wstęp wolny), w Bazylice archikatedralnej św. Jakuba 19 lipca o godz. 20:00 (wstęp biletowany), a także w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu i Greifswaldzie. Koncert w katedrze odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie.