Ogłoszenie ze Szczecina odbiło się szerokim echem w sieci. Temat podjęli influencerzy na co dzień zajmujący się rynkiem nieruchomości. Mowa o ofercie sprzedaży mikrokawalerki, która pojawiła się niedawno w portalu otodom.pl. Lokal ma niespełna… 8 metrów kwadratowych powierzchni, a jego wartość to… 169 tys. zł.

Mikrokawalerka o wielkości standardowej łazienki. Właściciel mówi o dobrej inwestycji i świetnej lokalizacji

Wystawiony na sprzedaż lokal mieści się w jednej z oficyn przy ul. Łokietka w Szczecinie. Na niespełna 8 metrach kwadratowych powierzchni znalazło się miejsce na szafę, rozkładany fotel, składany stolik z krzesłem, mały aneks kuchenny bez zlewu i niewielką łazienkę.

„Mikrokawalerka o powierzchni 7,87 m2 położona w centrum przy ul. Władysława Łokietka. Ogrzewanie i podgrzewanie wody elektryczne, lokal do przejęcia z solidnym najemcą. Czynsz ok. 40 zł. Oferta dla inwestora. Bardzo dobra lokalizacja, w pobliżu komunikacja, sklepy, bank, punkty gastronomiczne” – czytamy w ofercie przygotowanej przez właściciela nieruchomości.

Dodajmy, że po przeliczeniu cena zakupu mikrokawalerki to, uwaga, ponad 24 tysiące złotych za metr kwadratowy.

Ogłoszenie sprzedaży prawdopodobnie najmniejszej mikrokawalerki w Szczecinie zauważył influencer Patryk Krajewski.

„Zestaw trzy w jednym, czyli kanapa, fotel i łóżko w jednym, parapet robiący za półkę, nie ma zlewu, ale to pewnie kwestia ekologii, bo do mycia naczyń można użyć deszczówki, zamiast drzwi do łazienki roleta, a siedząc na toalecie możemy przy okazji myć stopy” – mówi w swoim nagraniu na TikToku. Film obejrzało już ponad milion widzów.

„Świetna alternatywa” czy „przypadek ekstremalny”?

Eksperci rynku nieruchomości przekonują, że biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność przestrzeni oraz rosnące ceny mieszkań, mikrokawalerki stają się atrakcyjną opcją zarówno dla deweloperów, jak i inwestorów jak również osób poszukujących kompaktowego, funkcjonalnego miejsca do życia.

– Wiele mikrokawalerek w Szczecinie znajduje się w centrum miasta lub w dobrze skomunikowanych osiedlach, co ułatwia dostęp do różnych usług i atrakcji. Pomimo ich niewielkich rozmiarów, mieszkania oferują często nowoczesne wyposażenie oraz ergonomiczne rozwiązania przestrzenne, aby zapewnić maksymalny komfort najemcom, dla których mikrokawalerka stanowi świetną alternatywę pomiędzy miejscem w pokoju współdzielonym z innymi lokatorami a wynajęciem pełnometrażowej kawalerki w wyższej cenie. Możemy zaobserwować, że głównymi odbiorcami tego typu lokali są studenci, młodzi pracownicy oraz single. Ich decyzja o zamieszkaniu w mniejszej przestrzeni jest przemyślana, lecz może wymagać dobrej organizacji życia codziennego oraz minimalizacji potrzebnych rzeczy – mówi Michał Mazurek, właściciel firmy VIP Nieruchomości.

Eksperci przyznają jednak, że mikrokawalerka o powierzchni niecałych 8 metrów kwadratowych to sytuacja niespotykana.

– Zorientowałem się w tym temacie w Szczecinie i najmniejsza mikrokawalerka, którą znalazłem, miała 13 metrów kwadratowych. 8 metrów to już przypadek ekstremalny, ale jeżeli właściciel znajdzie chętnego na zakup lokalu, to znaczy, że w tym szaleństwie jest metoda i rynek nieruchomości będzie zmierzać do kompaktowości jeszcze bardziej niż dotychczas. Kawalerki o powierzchni 18–20 metrów kw. można naprawdę ciekawie i funkcjonalnie urządzić. Mogą one stanowić cenną wartość inwestycyjną – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. – W tym przypadku mówimy o ofercie ciekawej również ze względu na lokalizację. Oficyna na Łokietka nie kojarzy nam się z luksusem, ale może to tylko stereotyp – dodaje ekspert.