Czytelnicy portalu wSzczecinie.pl pytają o przejścia dla pieszych na wyremontowanym odcinku alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Ich zdaniem „w miejscach przejść jest tylko inna kostka brukowa” i brakuje odpowiedniego oznakowania. To tak zwane „przejścia sugerowane” – odpowiadają urzędnicy. Czyją winą będą więc potrącenia i kolizje w tych miejscach? Zapytaliśmy o to szczecińskich policjantów.

„Możecie zainteresować się tematem zmodernizowanej alei Wojska Polskiego?” – tak swoją wiadomość rozpoczyna jeden z czytelników naszego portalu. „Po remoncie, według mnie, nie ma tam przejść dla pieszych. W miejscach przejść jest tylko inna kostka, ale nie ma pasów i nie ma znaków drogowych informujących o tym. […] Ludzie wchodzą pod maskę tak, jakby tam było przejście i mieli pierwszeństwo. Według przepisów go jednak nie mają. Sytuacja wprowadza w błąd i może dojść do tragedii. Pomijam fakt, czyja to będzie wina. To również może napytać komuś problemów” – napisał do naszej redakcji zmartwiony mieszkaniec Szczecina.

Urzędnicy uspokajają: są przejścia, ale sugerowane

Pytania o organizację ruchu w przebudowanej alei Wojska Polskiego skierowaliśmy między innymi do spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie, która nadzoruje przebudowę jednej z głównych arterii miasta.

– Śródmiejski odcinek alei Wojska Polskiego to strefa ruchu uspokojonego z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, gdzie z założenia ruch pieszych miałby być dominujący. Aby umożliwić pieszym przekraczanie jezdni, zastosowano dostosowane technicznie miejsca w postaci właśnie przejść sugerowanych – wyjaśnia Piotr Zieliński, rzecznik miasta ds. inwestycji.

Policjanci tłumaczą: odwrócone zasady pierwszeństwa

Jak mówi nadkomisarz Anna Gembala z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, przejścia sugerowane charakteryzują się tym, że piesi jeszcze dokładniej muszą się upewnić, czy mogą bezpiecznie przez nie przejść.

– Każdy ma obowiązek zachować bezpieczeństwo. Przejścia sugerowane różnią się tym, że piesi nie mają na nich tylu praw, co na oznakowanych przejściach. W alei Wojska Polskiego, zbliżając się do takiego przejścia, to pieszy musi się upewnić, czy może bezpiecznie przez nie przejść. Tym się różni przejście sugerowane od przejścia oznakowanego. W pierwszym przypadku przechodnie muszą zachować jeszcze większą ostrożność. W drugim przypadku już zbliżając się do przejścia, z zamiarem jego przekroczenia, to kierowca ma obowiązek ustąpić pieszemu – tłumaczy Gembala.

Policjanci każdy przypadek będą rozpatrywali indywidualnie – słyszymy w Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie. Kwota mandatu za przejście przez ulicę w miejscu do tego niewyznaczonym może wynieść nawet 1500 złotych.