Jednego dnia na rapowo, drugiego na rockowo, do tego przedstawienia teatralne dla dzieci, występy zespołów folkowych i projekcje filmów o Zamku i Pomorzu. Zamek Książąt Pomorskich przygotował propozycje na Majówkę dla każdego.

1 maja

1-go maja Zamek zaprasza najmłodszych na 12:00 na „Pchłę Szachrajkę” w wykonaniu Teatru Rozmaitości Gwitajcie. Przedstawienie na podstawie bajki Jana Brzechwy to prawie godzinna dawka śmiechu, ciepła, liryki i od czasu do czasu nauk dla niegrzecznych dzieci. Reżyser, Adam Dzieciniak, przyprawia tekst Brzechwy smakowicie. Opowieść o pchle poprowadzona została w kierunku karykatury i bardzo aktualnej satyry, a wątki dla dorosłych i dla dzieci przeplatają się, stając się okazją do śmiechu dla całej widowni. Dla najmłodszych są więc zabawy z aktorami. Dorośli śmieją się z kolei z discopolowej piosenki i efektownych przebieranek. Dzięki skromnej i funkcjonalnej scenografii spektakl rozgrywa się blisko widowni.

O godz. 19:00 natomiast rozpocznie się Rapowa Majówka – koncert takich zespołów jak Premiera, Kieru, Organizacja, Samson, Enzi Maras BSS'07, Jessica, Kartman, Yankeeyankes.

Zarówno na przedstawienie, jak i wieczorny koncert wstęp jest wolny. Oba wydarzenia będą miały miejsce na dziedzińcu menniczym.

2 maja

W piątek 2-go maja w hali Opery na Zamku przy ul. Energetyków od godz. 09:00 będą trwać eliminacje wojewódzkie artystycznej działalności seniorów ARS 2014. W wydarzeniu udział wezmą m.in. zespoły wokalne, chóry, kapele śpiewacze, soliści i zespoły taneczne. Laureaci eliminacji będą reprezentować nasz region podczas XVI Ogólnopolskiego Przeglądu ARS 2014 w Bydgoszczy. Dla wszystkich chętnych, chcących posłuchać seniorów wstęp jest wolny.

3 maja

Zamkowe propozycje na 3-go maja również rozpoczynają się o godz. 12:00 przedstawieniem dla dzieci. Tym razem będzie to bajka „Na zdrówko” w wykonaniu zespołu teatralnego Malinowe Marzenia. Historia bajki toczy się wokół losów dziewczynki o imieniu Tosia, która źle się odżywiała aż rozbolał ją brzuszek. Z pomocą na jej dolegliwości przybywa Pan Witaminka, który uwielbia zdrowe jedzenie i ruch. Jego motto życiowe to „Bo najlepsza jest marchewka, od marchewki jestem krzepka". To właśnie ta kolorowa i pozytywna postać nauczy dzieci zdrowych układów tanecznych, przygotuje blok zagadek i konkursów na temat swojego ulubionego warzywa i będzie starała się z pomocą dzieci uratować Tosię od złego trybu życia. W przedstawieniu pojawia się też Czarownica, która jest uosobieniem wszystkich złych nawyków żywieniowych i która pragnie, aby Tosia nigdy nie dała przekonać się Panu Witamince.

Zadaniem dzieci jest pomóc Witamince zaszczepić u Tosi dobre nawyki i pokonać Czarownicę o najgorszym imieniu na świecie. Ale czy naprawdę to imię jest takie straszne? I czy Wiedźma nie ulegnie przypadkiem niepowtarzalnemu odgłosowi chrupania Marchewki oraz razowego chlebka? Spektakl ma wesoły i zaskakujący koniec, pełen jest ruchu, tańca, muzyki, magii i niesamowitych przygód. Bajka kończy się wspólnym tańcem radości w deszczu baniek.

O godz. 15:00 odbędzie się koncert chóralny, podczas którego usłyszymy szwedzki Chór Nåskören oraz Kameralny Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Z kolei wieczór na Zamku to Rockowa Majówka, na której zagrają Time to Express, Dead on Time, Emerld, Slaveout. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

Na przedstawienie, jak i wieczorny koncert wstęp jest wolny. Oba wydarzenia będą miały miejsce na dziedzińcu menniczym.

4 maja

W ostatni dzień długiego weekendu dzieci będą mogły obejrzeć spektakl „Niedoparki”, który będzie grany w sali Kina Zamek o godz. 11:00 i 13:00. To opowieść o przyjaźni, zdradzie i wybaczeniu. Niepowtarzalny humor, odniesienia do literatury, filmu kryminalnego i gangsterskiego. Ale przede wszystkim pierwsza w literaturze, a może pierwsza w teatrze, próba zmierzenia się z jedną z największych tajemnic ludzkości: gdzie giną skarpetki? Przedstawienie jest biletowane. Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 15 zł.

Natomiast dorosłych tego dnia Zamek zaprasza na godz. 16:00 na dziedziniec menniczy na koncert zespołów folkowych. Wystąpi zespół z Guerandez Francji oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA. Wstęp jest wolny.

Majówka też w Kinie Zamek

Z kolei Majówka w Kinie Zamek to dwie interesujące propozycje filmowe: „Zamek wśród atrakcji Pomeranii” i „Zamek Szczeciński”.

„Zamek wśród atrakcji Pomeranii” w reżyserii Ireneusza Paczkowskiego ze scenariuszem Ryszarda Kotli to film przygotowany w ramach obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Obraz promujący historyczny, transgraniczny region "Pomerania". Jest to swoista podróż po Pomorzu, trwająca od świtu do zmierzchu, a jej zasadniczą część stanowi prezentacja walorów szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich.

Film będzie wyświetlany 1, 2, 3 maja o godz. 14:00 i 4 maja o 15:00.

Natomiast „Zamek Szczeciński” to obraz, który powstał na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958/1961, a odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku. Dzięki temu filmowi można zobaczyć unikalny dokument zapisu historii zamku i Szczecina. Pierwsze pokazy odbywały się z użyciem projektora, którego charakterystyczny odgłos słychać również w zdigitalizowanej wersji filmu. Podczas wcześniejszych projekcji komentarz wygłaszany był na żywo. Obecnie, w wersji cyfrowej, obraz zaprezentowany będzie z nagranym komentarzem. Przedstawione zdjęcia mają swój oryginalny kształt, bez ingerencji w kolejność rejestrowanych ujęć. Film zrealizowany został przy okazji obchodów 50-lecia zamkowego kina, a także przypadających w 2013 r. setnych urodzin autora dokumentu - Witolda Chromińskiego. Pierwotny, niemy materiał filmowy, składający się ze wspomnianych wyżej trzech taśm, trwa łącznie niewiele ponad 24 minuty, a uzupełniony, z dopasowanymi do narracji dodatkowymi ilustracjami, utworzył dokument ponad 30-minutowy.

„Zamek Szczeciński” będzie wyświetlany 1, 2, 3 maja o godz.15:00 i 4 maja o 16:00.

Na oba filmy wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc należy pobrać bilety wolnego wstępu w CIKiT (wejście I) oraz w kasie Zamku (wejście A).