Ulica Derdowskiego w Szczecinie urosła już do rangi legendy – gdy tylko spadnie deszcz, zamienia się w strumień, a policja musi ręcznie kierować ruchem, by mogły nią przejechać samochody. Od wielu miesięcy trwa dyskusja, czy uda się zainwestować w system odwadniający drogę. Miasto w odpowiedzi na interpelacje radnych skonkretyzowało swoje plany w tym temacie. Tymczasem ulica Derdowskiego zalana była nawet w miniony czwartek po relatywnie niewielkim deszczu.
Najpierw operat wodnoprawny, a potem połączenie ulicy Derdowskiego i Jeziora Słonecznego kanalizacją
Szczecińscy radni Stanisław Kaup i Mateusz Gieryga napisali interpelację do władz miasta, w której zapytali o konkretne plany dotyczące zalewanej przy praktycznie każdym deszczu ulicy Derdowskiego. Odpowiedział wiceprezydent Łukasz Kadłubowski.
„Z uwagi na szeroki zakres i złożoność projektu zostało wykonane opracowanie pod nazwą «Koncepcja budowy kanalizacji deszczowej w ul. Derdowskiego w Szczecinie». W kolejnym etapie, do końca III kwartału roku 2024, planowane jest przeprowadzenie postępowania przetargowego na zadanie «Wykonanie operatu wodnoprawnego oraz projektu wylotu kanalizacji deszczowej do Jeziora Słonecznego» z terminem realizacji do końca I kwartału 2025” – czytamy w odpowiedzi.
Przygotowana koncepcja wskazała sposoby rozwiązania problemu zalewania ulicy Derdowskiego. – Ten, który jest optymalny zakłada wybudowanie nowego kolektora na ulicy Derdowskiego, który ma odciążyć ten istniejący. Będzie on o większej średnicy i ma odprowadzać deszczówkę do Jeziorka Słonecznego, na wysokości ulicy Świerczewskiej – przekazuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. – Przetarg na wykonanie operatu wodnoprawnego wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzenia wód opadowych ze zlewni ul. Derdowskiego do jeziorka Słonecznego zostanie ogłoszony na początku września – precyzuje. Oba dokumenty mają określić, ile wody potencjalnie dostanie się do jeziorka, w jaki sposób, jak to wpłynie na zbiornik i jakie założenia należy przyjąć dla projektantów, np. w kontekście zabezpieczenia wlotów.
W następnych krokach będzie można przygotować projekt i wyłonić wykonawcę prac. Miasto nie informuje o kosztach, które pochłonie inwestycja. Radni jednak zapewniają o determinacji.
– Chcemy w końcu rozwiązać problem zalewania ul. Derdowskiego. Nie może być tak, że nawet niewielki deszcz paraliżuje ruch samochodów na tym odcinku. Trzeba zacząć od niezbędnych pozwoleń wodnoprawnych. Umożliwią one finalnie budowę kanalizacji deszczowej, łączącej zalewaną drogę z Jeziorem Słonecznym. Dlatego interpelacja zainicjowała ten pierwszy krok. Drugim będzie już projekt i budowa, która odprowadzi wodę do Jeziora Słonecznego – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl radny Stanisław Kaup.
Wody Polskie: sprawą zajmiemy się priorytetowo. Będzie też plan dla rzeki Bukowej
Nad sprawą ulicy Derdowskiego i Jeziora Słonecznego pracują także Wody Polskie, które są administratorem zbiornika. Ich przedstawiciele zapowiadają, że będą wspierać miasto i wykonawcę merytorycznie.
– W toku uzgodnień wskazaliśmy, by wylot z nowego odcinka kanalizacji był jak najbliżej jazu na Słonecznym, by w razie spływu zanieczyszczeń ze Świerczewa woda zanieczyszczona popłynęła dalej i podlegała samooczyszczeniu w korycie, co jest korzystniejsze niż jej stagnowanie w Jeziorze Słonecznym. Z informacji, jakie posiadamy, w najbliższym czasie od pełnomocnika miasta Szczecin ma wpłynąć do PGW WP Zarząd Zlewni w Szczecinie wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie nowego wylotu i odprowadzenie wód do Jeziorka Słonecznego. Jak tylko wniosek wpłynie, PGW WP będzie traktował sprawę priorytetowo i rozpocznie weryfikację wniosku. Jeżeli wypełni on wymagania merytoryczne, w możliwie najkrótszym terminie wydane zostanie pozwolenie wodnoprawne – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Michał Durka, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
Jak już informowaliśmy, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zlecił również wykonanie długofalowej koncepcji programowo-przestrzennej, mającej wskazać rozwiązania w kontekście przyszłości Jeziora Słonecznego i rzeki Bukowej. Realizacja zadań w zlewni rzeki Bukowej będzie możliwa wyłącznie w partnerskiej współpracy z gminami, w granicach których znajduje się zlewnia. Mowa o Szczecinie, ale i gminach Dobra i Kołbaskowo.
– Przygotowany został list intencyjny, w efekcie którego planowane jest zawarcie umowy partnerstwa określającej realizację poszczególnych komponentów i zadań wskazanych w koncepcji oraz harmonogram rzeczowo-finansowy – dodaje Michał Durka.
Komentarze
18