Dach w Teatrze Letnim nie przecieka – zdementowała stanowczo Szczecińska Agencja Artystyczna. Dochodzi tam jednak do „kondensacji pary wodnej, która zderza się z zimną membraną powłoki dachowej”. Efekt jest taki, że para się skrapla i w nowym obiekcie jest po prostu… mokro. O tym, co się dzieje z oddanym kilka miesięcy temu do użytku Teatrem Letnim, dyskutowano we wtorek w programie „Studio wSzczecinie.pl”.

„Dach jest specyficzny i konstrukcyjnie skomplikowany”

O tym, że w Teatrze Letnim dzieje się coś niepokojącego, dowiedzieliśmy się tydzień temu. Radna Agnieszka Kurzawa w swojej interpelacji informowała o demontażu ławek w amfiteatrze, a przez media przetoczyła się dyskusja, czy dach przecieka. Miasto zdementowało doniesienia Radia Szczecin i Gazety Wyborczej inżynieryjnym komunikatem, z którego jednak nie wynika, czy jest plan, by do kolejnych incydentów nie dochodziło. O tym we wtorek dyskutowali radni w programie „Studio wSzczecinie.pl”.

– Dach nie przecieka. Jesteśmy niecały rok po otwarciu obiektu, są gwarancje generalnego wykonawcy. Jeżeli są niepokojące sytuacje, to należy je wytłumaczyć, wyprostować i poprawić w okresie, kiedy jeszcze nie ma tam wielu wydarzeń – mówiła Jolanta Balicka z klubu Piotra Krzystka.

– Nie wiemy, co się stało, czekamy na oficjalne komunikaty ze strony miasta. Czy już na etapie projektowania brano pod uwagę ewentualność, że taka sytuacja może mieć miejsce? Jako radni jesteśmy ciałem uchwałodawczym, pan prezydent nadzoruje budowy w mieście. Radni Koalicji Obywatelskiej złożyli interpelację w tej sprawie – mówił Patryk Jaskulski z Koalicji Obywatelskiej.

– Błąd mógł mieć miejsce na etapie projektowym. Dach jest specyficzny i konstrukcyjnie skomplikowany. W normalnym poszyciu dachowym parę można usunąć poprzez wentylację czy rynienki, a tutaj będzie ciężko pozbyć tej pary – zaznaczał Maciej Ussarz z PiS. – Wykonawca prawdopodobnie wykonał wszystko zgodnie z projektem. Jeżeli nie ma dziur w zadaszeniu, to co miałoby tam zostać naprawiane?

„Teatr Letni jest bezpiecznym i w pełni sprawnym obiektem, a jego dach jest szczelny i nie przecieka”

Po doniesieniach prasowych Szczecińska Agencja Artystyczna szybko wydała oświadczenie, z którego wynika, że Teatr Letni nie jest uszkodzony, a problemy z parą wodną wynikają z naturalnych procesów fizycznych. Aktualnie trwają prace, by przed sezonem wiosennym się ich pozbyć. Dokonano także wymiany „elementów drewnianych”.

„Należy podkreślić, że membrana dachowa Teatru Letniego jest szczelna i skutecznie zatrzymuje wodę. W takich sytuacjach, jak opisywane, nie mamy do czynienia z brakiem szczelności, lecz z procesem kondensacji, który jest szczególnie widoczny w nowych budynkach lub obiektach otwartych, takich jak amfiteatry. Chcielibyśmy podkreślić, że Teatr Letni jest bezpiecznym i w pełni sprawnym obiektem, a jego dach jest szczelny i nie przecieka” – czytamy w oświadczeniu Szczecińskiej Agencji Artystycznej. „Jednocześnie informujemy, że trwają zaplanowane prace konserwacyjne zewnętrznych elementów drewnianych w Teatrze Letnim, związane z przeglądem przed sezonem. Zabiegi te polegają na renowacji powierzchni i faktury drewna, co zapewni jego trwałość i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi” – informuje SAA.

Pierwsze wydarzenia w Teatrze Letnim odbyły się w ubiegłoroczne wakacje. Koszt inwestycji to ponad 50 milionów złotych.