Mimo, że za oknami pogoda w kratkę, szczecińskie lato zapowiada się niezwykle obiecująco. Szeroki wybór rozmaitych atrakcji szykuje dla szczecinian Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

20 czerwca br. pod przewodnictwem Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbary Igielskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały zaprezentowane nadchodzące wydarzenia kulturalne.

X Noc Kupały

Tegoroczna X edycja odbędzie się pod hasłem: Na słowiańskim Pomorzu – wspólna historia, wspólne tradycje. Już w najbliższy weekend (23-24 czerwca) będzie można m. in.: zajrzeć do wczesnosłowiańskiej osady, zapoznać się z dawnym rzemiosłem, obejrzeć pokazy walk Słowian i Wikingów (najodważniejsi będą mieli możliwość spróbować swoich sił) oraz koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołów z Polski i Niemiec, wziąć udział w licznych konkursach, np.: w tradycyjnym konkursie na najpiękniejszy wianek sobótkowy oraz w obchodach świętojańskich rytuałów związanych ze świętem letniego przesilenia. W świetle ostatnich odkryć na dziedzińcu zamkowym niezwykle interesująco zapowiadają się także wykłady: Relikty osadnictwa wczesnośredniowiecznego na Pomorzu. Wykopaliska archeologiczne na wzgórzu zamkowym Marka Dworaczyka (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Szczecin) oraz Grody pierwszych Słowian Marcina Lutomskiego (Fundacja Rodem z Polski, Szczecin).

Zamkowe Lato Artystyczne

Zamkowe Lato Artystyczne to cykl koncertów, które będą się odbywać aż do końca lata.

29 czerwca o godz. 21.00 w ramach zapowiedzi Zamkowego Lata Artystycznego z okazji 50. Rocznicy Festiwalu Młodych Talentów odbędzie się projekcja dwóch filmów zrealizowanych wespół z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film: Nucę sobie – Kasia Sobczyk oraz Wiatr od morza czyli big beat po szczecińsku. Projekcje otworzy koncert zespołu.

Już 14 lipca o godzinie 21.00 koncert kwartetu jazzowego We4. W repertuarze zespołu można znaleźć utwory takich sław, jak: Stewie Wonder, Jaco Pastorius czy Herbie Hancock.

21 lipca odbędzie się koncert Muzyka Gorącego Południa w wykonaniu zespołu Cantores Varsoviensis, w skład którego wchodzą soliści Warszawskiej Opery Kameralnej. Tego dnia przeniesiemy się w żywiołowym rytmie hiszpańskich i latynoamerykańskich pieśni pod roztańczone słońce południa.

Nocna Zmiana Bluesa to ponad 25 lat wspólnego grania, dziesiątki wydanych albumów, tysiące koncertów w Polsce i za granicą. 3 sierpnia jeden z najpopularniejszych bluesmanów Sławek Wierzcholski i jego Nocna Zmiana Bluesa zagrają dla szczecińskiej publiczności.

24 sierpnia wraz z zespołem Cochise Paweł Małaszyński odkryje przed nami swoje rockowe oblicze.

31 sierpnia zamkowy dziedziniec przejmują młodzi szczecińscy muzycy, by mocnym żywiołowym brzmieniem pożegnać odchodzące lato. Na Rockowym Zakończeniu Lata wystąpią: Unrocked, Dead On Time, Rich Bitch, O. D. C., Curcuma.

Anita Lipnicka i John Porter – niezwykły duet wystąpi 1 września. Koncertowali w Polsce i za granicą, zawsze gorąco przyjmowani przez publiczność. Świetne teksty, melodyjne utwory i jedyny w swoim rodzaju nastrój koncertów są źródłem ich popularności. Tym razem Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach mówią goodbye…

Zamek Książąt Pomorskich zaprasza także na Niedzielne Koncerty Południowe, które odbywać się będą w każdą niedzielę lipca o 12.00 w Sali księcia Bogusława oraz na cykl Koncerty Promenadowe na małym dziedzińcu o 16.00.

Zamkowa Akademia Sztuki oraz Przedstawienia Plenerowe dla Dzieci

Zamkowa Akademia Sztuki zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych na warsztaty i zajęcia artystyczne z takich dziedzin, jak: kolografia, filcowanie, batik, papier czerpany, malarstwo, malowanie na jedwabiu, decoupage, rysunek, aktorstwo, design, retoryka, rozwijanie kreatywności. Do końca czerwca należy zgłosić akces uczestnictwa w warsztatach.

Przedstawienia Plenerowe dla Dzieci to sobotnie spotkania z teatrem. W dniach od 7 lipca do 18 sierpnia wystąpią: Teatr DUET z Krakowa, Złota Kaczka z Otynia oraz La Fayette ze Szczecina i przeniosą najmłodszych (i nie tylko) w niezwykły świat bajkowych opowieści.

Wystawy czasowe

Wielcy Hetmani Rzeczypospolitej

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 czerwca o godz. 17.00 w Galerii Północnej. Wystawa będzie czynna do 23 września.

Hetmani sprawowali zaraz po królu najwyższą władzę wojskową w kraju. Na wystawie zostanie przybliżonych kilkanaście sylwetek hetmanów wielkich koronnych i litewskich oraz polnych koronnych i litewskich, którzy swymi czynami zapewnili sobie poczesne miejsce w panteonie bohaterów narodowych, ale też poznamy tych, którzy zhańbili się zdradą. Muzealia eksponowane na wystawie zostały wypożyczone z 19 muzeów. Są to m. in.: portrety, ryciny, starodruki, rękopisy, militaria, wota, pamiętniki, dokumenty królewskie, obrazy przedstawiające sceny batalistyczne.

Kuszenie – 20 lat później. Instalacja rzeźbiarska, film animowany

Wystawa prac Sylwestra Ambroziaka. Wernisaż wystawy odbędzie się 27 czerwca o godzinie 17.00 w Galerii Gotyckiej. Wystawa będzie czynna do 12 sierpnia.

Sylwester Ambroziak stworzył niezwykłą postać, w której zamknął wszystkie dzikie instynkty, żądze oraz wewnętrzne konflikty targające naturą człowieka. W filmie animowanym tchnął w nią iskrę życia tworząc niepokojącą a zarazem niezwykle intrygującą postać, nad którą natura nie straciła ostatecznie władzy.

Fragmenty

Wystawa prac Anny Gałuszki. Wernisaż wystawy – 5 lipca o godz. 17.00 w Sali Jana Fryderyka. Wystawa będzie czynna do 12 sierpnia.

Niezwykła ceramika, instalacje, gałęzie i korzenie, ptaki, cienie – urywane fragmenty otaczającej nas rzeczywistości, zatrzymane w chwili tajemniczej przemiany, jakby niedokończone, przekorne i niepokorne – artystka opowiada dzięki nim o ulotności i kruchości istnienia, próbuje zatrzymać choć na chwilę wciąż uciekający czas.

Biebrzuchy

Wystawa plakatów Leszka Żebrowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 lipca o godz. 17.00 w Sali Elżbietańskiej. Wystawa będzie czynna do 12 sierpnia.

Bohaterami wystawy są ludzie, tajemnicze zjawy i zagadkowe stworzenia zamieszkujące dolinę rzeki Biebrzy – miejsca, w którym granice dwóch światów – ludzi i bajkowych istot zacierają się, przenikają.

Wystawy stałe

12 czerwca zostały udostępnione zwiedzającym dwie nowe wystawy stałe: Cela Czarownic oraz Gabinet Lubinusa.

Cela Czarownic – ekspozycja nawiązująca do losów najbardziej znanej na świecie czarownicy – Sydonii von Borck , szlachcianki oskarżonej o czary, a w wyniku procesu ściętej i spalonej na stosie. Holograficzna prezentacja multimedialna wchodząca w skład ekspozycji przedstawia historię życia tej niezwykłej kobiety. Można obejrzeć także akta sądowe z procesu Sydonii, narzędzia tortur stosowane podczas wymuszania zeznań oraz reprodukcje rycin z epoki.

Gabinet Lubinusa to wystawa nawiązująca do postaci Eilharda Lubinusa – słynnego geografa, matematyka i poety. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i był autorem jednych z najciekawszych map, które dziś znajdują się w posiadaniu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, Mapy Księstwa Rugijskiego oraz Nowej Najświetniejszej Mapy Księstwa Pomorskiego.

Zamkowe Noce Filmowe

W środy i czwartki przez całe lato o godz. 22.00 odbywać się będą projekcje interesujących filmów, repertuar jest niezwykle różnorodny i każdy znajdzie coś dla siebie. Agnieszka Holland, Emir Kusturica, Luc Besson, Krzysztof Kieślowski – to tylko nieliczni twórcy, których dzieła będzie można wówczas obejrzeć Już od 11 lipca ruszają Zamkowe Noce Filmowe. Projekcje będą miały miejsce na małym dziedzińcu zamkowym, a w razie niepogody zostaną przeniesione do Sali Bogusława X.

XIX Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne

MMWM odbędą się już po raz 19-sty i są przeznaczone dla muzycznie uzdolnionej młodzieży szkół średnich oraz wyższych z Polski i Niemiec. Warsztaty będą trwały od 9 do 22 lipca. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych młodych muzyków (od 16 roku życia) do uczestnictwa w zajęciach MMWM w Szczecinie. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń będą publikowane na portalu wSzczecinie.pl.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym Zamku Książąt Pomorskich.