XIV Wiosenne Koncerty Gitarowe zostały rozpoczęte ! Brazylijczyk Odair Assad 20 marca zagrał na sali Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich, a zainteresowanie jego koncertem było bardzo duże.

Wiele osób, które liczyło na bilet w tzw. ostatniej chwili musiało zrezygnować z obejrzenia Assada. Przypuszczam, że gdyby występ zorganizowano w zamkowej sali Bogusława mogłaby się ona wypełnić widzami w całościi, ale jednak warunki akustyczne byyłyby z pewnością inne. Tymczasem otrzymaliśmy bardzo kameralny spektakl dźwiękowy, złożony przede wszystkim z kompozycji, które artysta umieścił na albumie “El Caminante”

Głównym powodem powstania tej płyty (drugiej w solowej karierze muzyka) była 15-minutowa “Sonata del caminante”. Assad został obdarzony tą kompozycją przez jej autora Leo Brouwera i postanowił wejść do studia by ją zarejestrować. Wkrótce później wspomógł go brat (Sergio Assad), który przygotował dla Odaira zbiór miniatur pod tytułem “Seis brevidades”. Wczorajszy szczeciński występzwieńczyła kompozycja “Red Fantasy” Kevina Callahana (również znajdująca się na wspomnianej wcześniej płycie).

Poza tym podczas tego gitarowego recitalu usłyszeliśmy również utwory Augustina Barriosa, Heitora Villa-Lobosa, Pixinguinhi (m.in. była to bardzo urokliwa “Rosa”, o której muzyk powiedział, że w dzieciństwie nuciła mu ją matka), Astora Piazzollii E.Gismontiego.

Odair Assad to gitarzysta, który do tej pory znany był przede wszystkim ze swych występów z bratem. Razem grali przez prawie cztery dekady I dotarli chyba do wszystkich najważniejszych koncertowych sal świata. Zamysłem Piotra Pałaca, który zaprosił Brazylijczyka do naszego miasta, było zorganizowanie występu duetu właśnie, ale to że przyjechała do nas jego połowa, niewiele pomniejszyło wagę wydarzenia. Odair Assad pokazał bowiem, że jego solowe występy są także bardzo elektryzujące, wysmakowane, a dla wielbicieli muzyki poważnej w wykonaniu gitarowym, to absolutnie lekcja obowiązkowa.

Podczas Wiosennych Koncertów Gitariowych wystąpią jeszcze Anna Pietrzak I Małgorzata Przybysz (26.03), Aleksiey Vianna (27.03), Michał Daniel Bąk (3.04) oraz urugwajsko-brazylijskie Dou Siqueira (3.04). Bilety są do nabycia w kasie Zamku I warto się pospieszyć, z ich zakupem ...