Bardzo atrakcyjny prezent przygotowały widzom i sobie dwa ważne szczecińskie zespoły. Podczas specjalnego urodzinowego występu Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT i Baltic Neopolis Orchestra już dziś w Teatrze Letnim zabrzmi suita koncertowa „Porgy and Bess” Gershwina.

Chór Akademicki ZUT w skrócie zwany CHAPS świętuje w tym roku 60-lecie działalności, natomiast Baltic Neopolis Orchestra celebruje piąty rok swej historii. Oba zespoły już ze sobą współpracowały m.in. Przy okazji wykonywania utworów Marka Jasińskiego oraz w ramach VI Misterium Pasyjnego, kiedy został przedstawiony utwór „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego.

Nasze wspólne projekty mają w sobie dużo fantazji i choć zdajemy sobie sprawę z ograniczeń finansowych, to jednak udaje nam się stworzyć wiele dużych i niecodziennych przedsięwzięć” artystycznych” powiedział na dzisiejszej konferencji, kierownik Chóru, Szymon Wyrzykowski.

Opera „Porgy and Bess", została stworzona przez Georga Gerhwina to dzieło eklektyczne , łączące różne style, ale eksponujące elementy zaczerpnięte z tradycji afrykańskiej muzyki. Dlatego jego wykonanie nie jest łatwe dla... białoskórych. Wczoraj wykonaliśmy ją w wydaniu koncertowym w Międzyzdrojach w ramach konferencji „Awarie budowlane” i efekt był satysfakcjonujący ” dodał.

W Szczecinie „Porgy and Bess” nie była prezentowana od dziesięciu lat, tak więc ta koncertowa wersja, którą usłyszymy w wykonaniu obu zespołów oraz Orkiestry Akademii Sztuki w Szczecinie, będzie wydarzeniem bardzo znaczącym. Wśród solistów towarzyszących muzykom zobaczymy Annę Wilk (sopran), która zaśpiewa słynny temat „Summertime” oraz Stanisława Dudę (baryton).

Emilia Goch, kierownik Baltic Neopolis Orchestra powiedziała o pomyśle wykonania tego właśnie, tak trudnego, utworu, że był wspólną inicjatywą obu zespołów. „Co ciekawe, dziesięć lat temu śpiewaliśmy go razem z Szymonem jako chórzyści na pierwszym roku studiów”. BNO zagrała swój pierwszy koncert dokładnie 18 maja 2008 roku, a w ubiegłym roku zarejestrowała pierwszą płytę – z utworami Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego. Podczas niedawnej Europejskiej Nocy Muzeów muzycy występujący jako Baltic Neopolis Quartet zagrali koncert promujący ich album „Kompozycje szczecińskie” (z utworami Piotra Klimka, Janusza Stalmierskiego, Zbigniewa Bagińskiego i Michała Dobrzyńskiego).

Daniel Źródlewski z Akademii Sztuki ujawnił podczas konferencji, że jesienią tego roku zostanie zorganizowane w Szczecinie sympozjum „Szyrocki In Memoriam”, a jedna z sal w budynku tej uczelni przy ul. Grodzkiej otrzyma imię tego pedagoga i muzyka.