Na tym wydarzeniu dobrze bawić będą się zarówno fani stand-upu, jak i kabaretów, a swoją kreatywnością będą mogli popisać się entuzjaści impro. Już w czwartek rusza tegoroczna edycja Festiwalu Komedii SZPAK. „Festiwal się rozwija i dostosowuje do potrzeb widowni”, zapewniają organizatorzy.

Przed nami 17. edycja Festiwalu Komedii SZPAK, czyli trzy dni pełne rozrywki. Na pierwszy ogień idzie kabaret, potem przyjdzie czas na impro, by całość zakończyć dawką nieokiełznanego stand-upu. Będzie w czym wybierać!

Kabaretowy początek

Tegoroczna odsłona festiwalu rozpocznie się już w najbliższy czwartek, 30 listopada, w Domu Kultury Słowianin (ul. Korzeniowskiego 7).

– Po latach wracamy do Słowianina, chociaż na jeden dzień, to nasze ukochane gniazdko – przyznaje Karolina Płotnicka-Błach, rzeczniczka prasowa festiwalu.

O godz. 18:00 wystartuje tam Przegląd Solistów Kabaretowych – wyjątkowe wydarzenie, podczas którego widzowie będą mieli okazję bawić się z trzema artystami sceny kabaretowej. Wystąpi Ścibor Szpak – laureat największych polskich festiwali kabaretowych. Pojawi się Kucharz Maciej, który zdobył sławę w Internecie swoimi filmikami na TikToku i Instagramie. Swoimi przemyśleniami podzieli się też Antoni Gorgoń Grucha – jeden z najpopularniejszych solistów kabaretowych młodego pokolenia.

– Widzowie trochę boją się eksperymentować z nowymi osobami. Ale zapewniam, że fajnie przyjść i zobaczyć ich pierwsze kroki, by po latach powiedzieć: „o, byłem na ich występie, zanim zostali gwiazdami” – zachęca Płotnicka-Błach. – Jest kilka artystów kabaretowych, którzy w swoim portfolio mają pierwsze, drugie lub trzecie miejsca na festiwalu SZPAK w różnych kategoriach. Jedną z nich jest np. Kacper Ruciński, który wygrał śpiewająco jedną z edycji i to była jego trampolina do kariery.

Tego samego dnia o godzinie 20:00 scenę przejmie Kabaret Czesuaf, który od 2002 r. rozśmiesza widzów w całej Polsce. Grupa ma na swoim koncie kilkanaście autorskich programów komediowych, nagrody na największych festiwalach i występy w najważniejszych realizacjach telewizyjnych. W Szczecinie artyści zaprezentują swój najnowszy program „Bez przesady!”, który jest próbą zmierzenia się z tym, co widzimy dookoła siebie.

Trzy, dwa, jeden – impro! Tu wszystko się może zdarzyć

Festiwal Komedii SZPAK to również spotkania z improwizacją. W piątek, 1 grudnia, organizatorzy zapraszają do pubu The White Rabbit (al. Wojska Polskiego 86), gdzie o godz. 18:00 wystąpi Grupa Improwizacyjna Aktórzy. Jak potoczy się ten wieczór? To wszystko zależy od publiczności, ale ci utalentowani szczecińscy artyści zadbają o to, by stworzyć niezapomnianą atmosferę pełną śmiechu i niespodzianek.

Z kolei o godz. 20:30 wystąpi Teatr Improwizacji Afront, czyli zespół impro z Warszawy z 12-letnim stażem. W Szczecinie artyści zaprezentują „Nienapisane dzieła Szekspira – komedia w 3 aktach wierszem”. Będą dramaty i intrygi oraz pojedynki i nagłe napady miłości. Będą monologi wewnętrzne i iście szekspirowska śmierć. A to wszystko złoży się na wiekopomne dzieło, którego Szekspir nie napisał. 

– Różne rzeczy dzieją się na scenie podczas impro, które ja osobiście uwielbiam. Nawet jak organizacyjnie mam coś do zrobienia, staram się to tak poustawiać, by zawsze wejść na impro – zdradza rzeczniczka. 

Improbajka dla młodych widzów i dawka stand-upu dla dorosłych

Ostatni dzień festiwalu, 2 grudnia, rozpocznie wyjątkowe wydarzenie stworzone z myślą o dzieciach. Organizatorzy zapraszają do Nowej Dekadencji (ul. Partyzantów 2) już o godz. 11:00 na niezwykłą przygodę teatralną z Teatrem Improwizacji Afront.

– To jest improwizacja, więc dzieciaki świetnie się bawią, wymyślając różne rzeczy. Ich wyobraźnia jest nieograniczona, dzięki czemu powstają genialne historie – zauważa rzeczniczka.

Maluchy wraz z aktorami stworzą bajkę improwizowaną „Bajkotworek i bajek pełen worek”. Mały skrzat Bajkotworek ma supermoc – tworzy historie, których jeszcze nikt nie słyszał i z wielką chęcią opowie jedną z nich. Oczywiście z pomocą publiczności.

Wydarzenie skierowane jest do dzieci od 5. roku życia, ale jak zapewniają artyści, z lekko młodszymi widzami też wyczarują wyjątkową bajkę.

Sobotni wieczór będzie należeć do stand-upu pełnego mocnych żartów. O godz. 18:00 rozpocznie się Konkurs Stand-Up, podczas którego sześciu utalentowanych komików stanie do rywalizacji o tytuł najlepszego stand-upera festiwalu.

A na zakończenie 17. Festiwalu Komedii SZPAK organizatorzy zapraszają na Wieczór Stand-Up. Na scenie zobaczymy czwórkę komików, w tym Michała Pałubskiego ze swoimi błyskotliwymi dowcipami. Z kolei Michał „Mimi” Zenkner doskonale balansuje między błyskotliwym humorem a niezwykłą spontanicznością. Damian Kubik opowiada o codziennych sytuacjach w niezwykle zabawny sposób. A Wojtek Kamiński – doświadczony komik – bawi do łez celnymi spostrzeżeniami na temat życia codziennego.

Stand-upowy wieczór poprowadzi Damian „Viking” Usewicz, który zapewni dodatkową dawkę śmiechu.

SZPAK-a kochają widzowie i artyści

– Mamy swoich widzów, którzy naprawdę od pierwszej edycji są z nami. Piszą do nas w trakcie roku z pytaniem, kiedy festiwal. Ale są też nowi, którzy po występach wychodzą i mówią, że na pewno wrócą za rok – przyznaje rzeczniczka. – A artyści chętnie wracają na festiwal. Są tacy, którzy pojawiają się u nas prawie co roku. Zazwyczaj mówią: „ale ten Szczecin daleko, ale uwielbiamy tu przyjeżdżać”. Cieszą się, kiedy dostają zaproszenie – dodaje.

SZPAK się rozwija, w programie znajdują się nie tylko propozycje kabaretowe, ale i inne formy, które mają bawić widza i sprawiać, by uczestnicy wychodzili z występów z uśmiechem.

– Festiwal dostosowuje się do potrzeb widzów, bo chcemy dać im w końcówce listopada dawkę pozytywnej energii, która poniesie ich do świąt Bożego Narodzenia – mówi Płotnicka-Błach.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązują bilety, które dostępne są na stronie: https://szpak.info.pl/bilety.

Program 17. Festiwalu Komedii SZPAK

czwartek (30.11)

PRZEGLĄD SOLISTÓW KABARETOWYCH | 40 zł

18:00 | Dom Kultury Słowianin

wystąpią: Ścibor Szpak, Kucharz Maciej, Antoni Gorgoń Grucha

KABARET CZESUAF | bilety 50 zł

20:30 | Dom Kultury Słowianin

program: Bez Przesady

piątek (01.12)

GRUPA IMPROWIZACYJNA AKTÓRZY | bilety 25 zł

18:00 | The White Rabbit

szczeciński wieczór improwizacji

TEATR IMPROWIZACJI AFRONT | bilety 30 zł

20:30 | The White Rabbit

spektakl improwizowany

sobota (02.12)

SZPACZEK DLA DZIECI | bilety 25 zł

11:00 | Nowa Dekadencja

bajka improwizowana — Teatr Improwizacji Afront

KONKURS STAND UP | bilety 30 zł

18:00 | Nowa Dekadencja

wystąpią: 6 młodych utalentowanych komików stand-up

prowadzący: Damian „Viking” Usewicz

WIECZÓR STAND-UP | bilety 50 zł

20:30 | Nowa Dekadencja

wystąpią: Wojciech Kamiński, Michał „Mimi” Zenkner, Damian Kubik, Michał Pałubski
prowadzący: Damian „Viking” Usewicz