To bezsprzecznie jedno z większych wydarzeń wystawienniczych w tym roku w Szczecinie . Od wczoraj szczecinianie mogą zobaczyć w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich ekspozycję „Praca kobiety nigdy się nie kończy”.

Krakowskie Międzynarodowe Centrum Kultury prezentuje na niej ponad sto dzieł graficznych, w tym akwaforty, miedzioryty i ryciny (powstałe między XV a XIX wiekiem) ukazujące kobiety, ich pracę oraz dzień powszedni, funkcje i role społeczne. Tytuł ekspozycji pochodzi od angielskiego przysłowia „A woman's work is never done” i i jak powiedziała na wstępie pani kurator Magdalena Adamska. „Najpierw pomyśleliśmy o temacie, a dopiero później wybierane były eksponaty do wystawy, a wybór nie był łatwy gdyż dysponujemy bardzo bogatym zbiorem grafik”.

To już dziewiąta wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury, zorganizowana przy współpracy ze szczecińskim Zamkiem, a obiekty które zgromadzono, pochodzą m.in. z Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Muzeum Narodowego i Galerii Zderzak także w tym mieście (prace Erwiny Ziomkowskiej).

Wśród rycin, który przyjechały do Szczecina, są bardzo cenne dzieła Albrechta Dürera ( m.in.„Nemezis - Fortuna”), Rembrandta van Rijn, Petera Paula Rubensa czy Williama Hogartha. Wystawa została uzupełniona o prace współczesne, m.in. gobeliny oraz rzeźby, w tym jedną z najsłynniejszych prac Aliny Szapocznikow („Koński ogon /Głowa Meksykanki”). Najbardziej wartościowe prace, których nie powinno się pominąć przy oglądaniu, zostały odznaczone w opisach innym kolorem.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym ekspozycji. Będzie ona czynna do 10.11.2013 r. Wstęp: 6 zł – bilet normalny, 4 zł – ulgowy. Z numerem 700 miesięcznika „Znak” wstęp bezpłatny.