To nie będzie tylko punkt widokowy. Mają się tam odbywać letnie koncerty kameralne i spektakle teatralne, w planach jest też kawiarnia.

Mowa o tarasie widokowym z przeszklonym pawilonem, który w ramach modernizacji skrzydła północnego powstał na dachu Zamku Książąt Pomorskich.

Otwarcie prawdopodobnie w styczniu 

Jak poinformowała nas Agnieszka Ciuruś, główny specjalista ds. inwestycji i remontów, wejście na taras będzie możliwe najwcześniej w styczniu 2016 roku.

- Obecnie trwają prace renowacyjne attyk, niezwiązane z całością inwestycji, a wynikające z nakazu Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Polegają one na naprawie murowanej części attyki, wymianie blaszanych opierzeń i skotwieniu elementów kamiennych. Prace te uniemożliwiają montaż barierek ochronnych wokół tarasu i pomostów widokowych – wyjaśnia Ciuruś.

Dokładny termin otwarcia tarasu dla zwiedzających wraz z ewentualną opłatą za korzystanie z niego mają być podane w pierwszych dniach stycznia.

Koncerty i spektakle na dachu

Cały taras wraz z pomostami widokowymi ma ponad 500 m kw. powierzchni. Przeszklona część zajmuje 70 m kw. i jest to przede wszystkim zadaszenie klatki schodowej i ostatniego przystanku windy.

- W okresie wiosenno-letnim planowana jest organizacja kameralnych koncertów, dla których między innymi został w ramach projektu zakupiony sprzęt nagłośnieniowy. W przyszłości, po wyłonieniu operatora zewnętrznego, planujemy również uruchomienie punktu kawiarnianego – mówi Agnieszka Ciuruś.

W ramach modernizacji skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich wyremontowano m.in. salę ks. Bogusława X, w której już od października odbywają się koncerty. Ściany i sufit pokryło gigantyczne, stylizowane na renesansowe malowidło, powstała też nowa scena z przeszkleniami, dzięki czemu można oglądać fundamenty kościoła św. Ottona z XVI wieku. Koszt modernizacji całego skrzydła północnego Zamku to około 27 mln złotych.