Szczecińskie katastrofy z I połowy XX w., sekrety starych pocztówek, dawna pomorska sztuka kulinarna, retro flota ze stoczni Vulcan, życie szczecinian podczas francuskiej okupacji – co miesiąc Zamek Książąt Pomorskich zabierze nas w inny rozdział historii Szczecina.
Z początkiem nowego roku Zamek Książąt Pomorskich rozpoczyna swój nowy cykl „Szczecin. Retrospekcje”, opowiadający o życiu w dawnym Szczecinie, jak również na całym Pomorzu. Spotkania będą mieć formę prelekcji, gawęd, opowieści.  
 
- Chcemy przedstawić te mało znane, ale niezwykle interesujące elementy naszego miasta i życia w nim na przestrzeni około 300 lat. Pokazać to, co kiedyś było zwykłe i normalne, a teraz wydaje się nam czymś nieprawdopodobnym, wręcz sensacyjnym - zaznacza Aldona  Binda, koordynatorka cyklu.
 
„Szczecin. Retrospekcje” to próba przeniesienia słuchaczy w odległe czasy i zobrazowania dawnych szczecińskich miejsc, wydarzeń, warunków życia i obyczajów. Mają to być żywe i  fascynujące lekcje historii. 
 
Nowy zamkowy cykl będą prowadzić prawdziwi pasjonaci szczecińskich i pomorskich dziejów, a zarazem autorzy książek i publikacji historycznych oraz dziennikarze. 
 
 
Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy piątek, 10 stycznia, o godz. 17:00 w sali bibliotecznej 202 (wejście A,F). Cezary Domalski, autor książki „Napoleoński Szczecin 1806-1813” przeniesie nas na sam początek XIX wieku, gdy nasze miasto zostało zdobyte przez Wielką Armię Napoleona. Dowiemy się, jak zmieniło się życie szczecinian po wkroczeniu Francuzów do Grodu Gryfa i poznamy różne ciekawostki z tamtego okresu.
 
Z kolei podczas lutowych Retrospekcji ( 4 lutego 2014 r.) poznamy szczecińskie katastrofy z I połowy XX wieku, czyli jeszcze za czasów niemieckich. Spotkanie poprowadzi Wojciech Grodecki, autor publikacji „Szczecińskie katastrofy – Wypadki, pożary i inne wydarzenia 1907-1940”. Wspomnienie wydarzeń z sylwestrowej nocy 1913 r. zaskoczy pewnie nie jednego słuchacza. 
 
Kolejne odsłony mają opowiadać m.in.: o retro flocie i produkowanych w stoczni Vulcan statkach, o dawnej pomorskiej kuchni, o sekretach starych pocztówek i losach szczecińskich kompozytorów. 
 
 
Cykl „Szczecin. Retrospekcje” został przygotowany przez Dział Edukacji Artystycznej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Spotkania kierowane są zarówno do młodzieży, jak i wszystkich dorosłych zainteresowanych przeszłością Szczecina.