Przedstawienia, konkursy, pokazy filmów, festiwale, warsztaty, wystawy i koncerty – m.in. Grzegorza Turnaua. Zamek Książąt Pomorskich na lato przyspiesza i szykuje różnorodne atrakcje.

Wakacje to idealny moment na to, by nieco zwolnić i odpocząć. Innego zdania są pracownicy Zamku Książąt Pomorskich, którzy na te dwa letnie miesiące przygotowali szereg atrakcji. Letni czas z zamkiem będzie można zacząć już od najbliższego piątku, wtedy bowiem rozpoczną się obchody Nocy Świętojańskiej.

Noc Świętojańska

Już po raz 11 Noc Kupały będzie obchodzona na Zamku Książąt Pomorskich. Tradycyjnie uczestnicy, którzy za sprawą osady historycznej cofną się do wczesnego średniowiecza, będą mieli okazję posłuchać m.in. Zespołu Wczesnośredniowiecznego Ostrovia, zobaczyć grupy wojów i rzemieślników z Polski i Niemiec oraz rzecz jasna puścić Odrą wianki. Obchody Nocy Kupały potrwają przez cały weekend – nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych i oczywiście tych starszych.

Turnau i Grechuta

Tydzień później na zamkowym dziedzińcu będziemy mogli wysłuchać koncertu pt. „Gdy śpiewa wojsko” w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry symfonicznej reprezentacyjnego zespołu artystycznego Wojska Polskiego. Ale to nie jedyny koncert na Zamku, przez całe wakacje w planie jest ich kilka m.in. ten, który będzie towarzyszył premierze płyty Born In Szczecin 3. Na Zamku zagra z zespołem także Grzegorz Turnau czy zespół Plateau, który zaprezentuje „Projekt Grechuta” (dwa ostatnie koncerty są płatne).

Zamkowe kino

Przez całe lato będzie się także działo w zamkowym kinie. W programie m.in. niemiecki dokument biograficzny „nie zapomnij mnie”, amerykański kryminał „Nieznani”, OFFilm ze „Starym cyfrowym Szczecinem”, „Szpinak z wody” - polska komedia z 2013 roku czy znane „Kiedy Harry poznał Sally”.

Zamek to także scena i spektakle. Na zamkowej scenie zobaczymy m.in. Komedię kryminalną wg Hitchcocka. Spektakle także czekają na najmłodszych – w lipcu będzie okazja, by zobaczyć m.in. Dziadka do orzechów i Czerwonego Kapturka.

Wystawy i Festiwal wielokulturowy

Do 1 września będziemy mogli odwiedzić wystawę projektów polichromii dla Kościoła Mariackiego w Krakowie. Zaś od 17 lipca do 18 sierpnia w sali Elżbietańskiej będzie dostępna wystawa pt. „Zmierzch żagli na Bałtyku”. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 120 grafik pochodzących z lat 1830-1880, w większości wykonanych techniką drzeworytu, ale też litografie, rysunki i akwarele. I jeszcze na koniec, w przedostatni weekend sierpnia odbędzie się V Festiwal Spotkania Kultur. Impreza ma na celu ukazanie wielokulturowego charakteru Szczecina i regionu zachodniopomorskiego.

Artystyczne lato z Zamkiem Książąt Pomorskich to szereg propozycji na wakacyjne miesiące. Z całą pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Pełny plan wydarzeń znajduje się w naszym kalendarzu.