Zaczęło się od rozmów o życiu. Następnie powstaną podcast, miniscenariusz i krótki pokaz – Marta Łągiewka realizuje projekt „Akcja TEATR dla AKTORÓW SENIORÓW” i poznaje historie tych, którzy zeszli już z desek teatralnych.

Marta Łągiewka, aktorka Teatru Lalek Pleciuga realizuje nowy projekt w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem w roli głównej występują aktorzy, którzy przed laty występowali w szczecińskich teatrach. Jednym z jej pierwszych rozmówców był Zbigniew Wilczyński, który w ubiegłym roku świętował 55-lecie pracy artystycznej.

Przejmujące rozmowy, z których powstanie scenariusz marzeń

Pomysł na projekt „Akcja TEATR dla AKTORÓW SENIORÓW” pojawił się jeszcze w czasie pandemii.

– Jestem dosyć blisko aktora-seniora ze względu na mojego tatę, Wiesława Łągiewkę. I obserwowałam go w pandemii, jak teatry były zamknięte. To wtedy zrodził się pomysł, by zrobić coś dla aktorów-seniorów. Obserwowałam kolegów z teatru i wydawało mi się, że trudno się im rozstać ze sceną. Chciałam spełnić ich, ale i o nich przypomnieć – tłumaczy Marta Łągiewka.

Projekt składa się z trzech etapów. Pierwszy (już zakończony) to rozmowy, podczas których aktorzy wspominają swoje łatwe i trudne chwile, dzielą się emocjami, jakie towarzyszyły im przy odchodzeniu na emeryturę, mówią o wymarzonych rolach. Z tych rozmów powstaną podcast, miniscenariusz i spektakl, który będzie szansą na odegranie wymarzonych ról.

– Zbyszek w czasie naszej rozmowy powiedział, że czuje się spełniony, ale gdzieś padł Szekspir i Molier. Rozmawiałam również z Leszkiem Czyżem, któremu marzył się Król Lear. Nina Grudnik powiedziała, że fajnie byłoby zagrać Lady Makbet, a Monika Myszkowska chciałaby rolę w „Skrzypku na dachu” – mówi Łągiewka.

– Zagrałem sporo ról, w dramaturgicznie dobrych spektaklach, przy współpracy z dobrymi reżyserami. Szekspir nie był mi do niczego potrzebny. Poza tym widz, który przychodził do teatru lalek, nie bardzo interesował się Szekspirem – przyznaje Zbigniew Wilczyński.

„Wielkie znaczenie mają same rozmowy”

Jak zdradza aktorka, spektakl miałby powstać w czerwcu. Marta Łągiewka chciałaby zorganizować trzy pokazy dla publiczności, ale nie chce mówić jeszcze o szczegółach.

– Pokaz będzie ważny, ale dla mnie wielkie znaczenie mają same rozmowy. One mi dużo dają, inspirują mnie – podkreśla Łagiewka. – A jednocześnie fajne w tym projekcie jest to, że mogę coś dać seniorom od siebie: to, że się o nich pamięta, zapewnić pewną integrację środowiska aktorskiego.

Partnerami projektu „Akcja TEATR dla AKTORÓW SENIORÓW” są Teatr Lalek Pleciuga oraz Fundacja Tettere. Jego postępy można śledzić na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=61552564214396