Dzisiaj, 28 maja, przypada 560. rocznica urodzin księcia Bogusława X. Z tej okazji Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza do zwiedzania Muzeum Zamkowego z profesjonalnym przewodnikiem.

Książę Bogusław X (1454-1523) przydomek "Wielki" otrzymał ze względu na mądrą i dojrzałą politykę. Spośród wszystkich książąt pomorskich to właśnie on cieszy się do dziś największym uznaniem potomnych. Umocnił władzę książęcą przez utworzenie sądu nadwornego, centralnej administracji, kancelarii i urzędu marszałka. Zreformował dwór i zarząd księstwem. Książę uporządkował też finanse, ożywił handel, a także zlikwidował rozbój na drogach.

Uczynił Szczecin stolicą księstwa i siedzibą instytucji państwowych, skupiając centralne urzędy przy dworze książęcym oraz tworząc książęcą mennicę. Był inicjatorem przebudowy wszystkich książęcych zamków w księstwie. Przeprowadził na Pomorzu Zachodnim reformę skarbu i administracji. W 1478 zjednoczył księstwa pomorskie.

Żoną Bogusława X była Anna Jagiellonka, córka Kazimierza Jagiellończyka.

W 560. rocznicę urodzin księcia o godz. 15:00 oraz 17:00 będzie można zwiedzać Muzeum Zamkowe z profesjonalnym przewodnikiem. Oprowadzenie w cenie biletu do Muzeum. Podczas zwiedzania oprócz postaci księcia Bogusława X zaprezentowani będą również inni przedstawiciele dynastii Gryfitów. Zbiórka wewnątrz Muzeum.