Prace wykończeniowe cały czas trwają i sieć nie podaje jeszcze dokładnej daty otwarcia sklepu w Szczecinie, ale wiadomo, że na zakupy szczecinianie będą mogli się wybrać w pierwszej połowie tego roku. To będzie dwunasty sklep IKEA w Polsce.

Sklep IKEA w Szczecinie powstaje przy ul. Białowieskiej 2. Budynek został zaprojektowany w oparciu o normy i regulacje BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która jest metodą oceny budynku pod kątem wpływu na ludzi i środowisko naturalne i obejmuje różne obszary – od oświetlenia po śledzenie śladu węglowego procesu budowy. Na parkingu znajdzie się 750 darmowych miejsc postojowych, zadaszony parking na rowery i motocykle oraz osiem płatnych stanowisk płatnego szybkiego ładowania dla aut elektrycznych.

– Nie znamy jeszcze dokładnej daty otwarcia, ale wiadomo, że przypadnie ono w drugim kwartale tego roku. Na terenie sklepu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe – czytamy w rozesłanej do mediów informacji prasowej.

IKEA niezależna od zewnętrznej sieci ciepłowniczej i oświetlana światłem naturalnym

A to wszystko dzięki wykorzystaniu energii pozyskanej z ziemi. Zapewni to ciepło zimą i chłód latem, w okresach przejściowych obiekt będzie wentylowany świeżym powietrze. Jedynie w okresie najniższych temperatur zostaną wykorzystane dwa kotły grzewcze zasilane pelletem.

W sklepie zastosowano m.in. przeszklenia w elewacji budynku, jak również świetliki rurowe, a oświetlenie sztuczne oparte jest wyłącznie o energooszczędne żarówki LED. Dostęp do dziennego światła zapewni pracownikom i klientom sklepu większy komfort pracy i zakupów.

Woda nie pójdzie na marne

Szczeciński sklep pełen będzie rozwiązań, które zapewnią oszczędzanie wody. W obiekcie wykorzystywana będzie woda opadowa. Deszczówka zbierana z dachu sklepu będzie oczyszczana i przechowywana w zbiornikach wewnętrznych obiektu, a następnie wykorzystywana do spłukiwania toalet i podlewania łąki kwietnej, która powstanie wokół budynku.

– Dbanie o zieleń i zasoby naturalne to coś, co w specjalny sposób łączy naszą markę i miasto Szczecin. Naturalna, nieprzystrzyżona trawa i dzikie kwiaty przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności miejskiej fauny i flory. Na terenach zielonych zainstalujemy kilkadziesiąt domków dla ptaków, nietoperzy i owadów – mówi Mikołaj Makowski, Krajowy Kierownik Projektu, odpowiedzialny za szczecińską inwestycję.

– Zapraszamy do nas wszystkich mieszkańców regionu, którzy poszukują dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych produktów wyposażenia wnętrz, przyjaznych dla otoczenia i w przystępnej cenie – mówi Karol Tomczyk, Dyrektor Regionu. – Jestem przekonany, że każdy znajdzie w naszym nowopowstającym sklepie mnóstwo inspirujących rozwiązań i pięknych produktów dla swojego domu.