Szczecin zajmuje drugie miejsce pod względem liczby hotspotów w Polsce. Mapę darmowych punktów dostępu do Internetu przygotował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Na pierwszym miejscu plasuje się Warszawa (184 hot spotów), tuz za nią jest Szczecin, w którym mieszkańcy mogą korzystać ze 166 punktów darmowego i bezprzewodowego Internetu. Mapa gorących punktów znajduje się na stronie UKE, pod adresem: www.uke.gov.pl/hotspoty/

Hot spoty są dostępne we wszystkich szkołach, w radach osiedli, w instytucjach kultury i szpitalach, ale także między innymi na Jasnych Błoniach. Bardzo dobrze tę usługę opisuje liczba logowań. Tylko we wrześniu z dostępu do internetu skorzystano już ok. 55 tysięcy razy. Dziennie jest to ponad 3000 logowań.

W ramach projektu Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego w ubiegłym roku powstała sieć hotspotów, centrum zarządzania siecią i trzy stacje bazowe do radiowej transmisji danych. Położono w sumie 37 km światłowodów łączących stacje bazowe z centrum zarządzania siecią. Dzięki temu miejska sieć światłowodowa liczy sobie ponad 100 km. Celem projektu jest między innymi zbudowanie infrastruktury, która umożliwi wsparcie projektów edukacyjnych. Strefy takie są potrzebne przede wszystkim uczniom i nauczycielom, żyjącym i pracującym w otoczeniu, w którym internetowe usługi informacyjne, dostęp do zasobów są kluczowym czynnikiem sukcesu i skutecznej edukacji. Projekt wspiera realizację zadań własnych gminy, przede wszystkim w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Z darmowego i bezprzewodowego Internetu można korzystać we wszystkich szczecińskich szkołach, w placówkach szkolno –wychowawczych, w niektórych siedzibach rad osiedli, w Szczecińskim Domu Sportu, w Teatrze Lalek Pleciuga, w Słowianinie, w Muzeum Techniki i Komunikacji, przy bramie głównej cmentarza, w szpitalach: przy ul. Arkońskiej, Mącznej, ul. Powstańców Wielkopolskich, ul. Wojciecha i Unii Lubelskiej.

Koszt projektu to 6,345 mln zł. Przy realizacji zadania wykorzystano zakupioną wcześniej za pieniądze miasta koncesję na wykorzystanie częstotliwości radiowych i ułożone w latach 2007-2011 światłowody. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Poziom dofinansowania 75%.