Większość majątku stoczniowego za sumę 161 mln zł kupiła tajemnicza firma United International Trust zarejestrowana na Antylach Holenderskich. W rękach inwestora znalazła się m.in. pochylnie Wulkan i Odra, malarnia, prefabrykacja, Stocznia Południe oraz biura projektowe.

Zarówno Szczecin jak i Gdynia

United International Trust kupił również stocznię w Gdyni. Za majątek tego zakładu inwestor z Antyli zapłaci około 288 mln zł. Stocznia w Gdyni jest nowocześniejsza od szczecińskiej

O samym inwestorze niewiele wiadomo. Przedstawiciel ministerstwa skarbu ogłosił, że opinia publiczna dowie się więcej o tym inwestorze po podpisaniu umów.

Będą kontynuować budowę statków?

Minister Grad podkreślił, że firma została prześwietlona i nie ma powodów do obaw. Inwestor będzie kontynuował produkcję statków: Inwestor zadeklarował, że po to kupił aktywa i brał udział w postępowaniu, żeby kontynuować produkcję stoczniową. Zdaniem inwestora tak w Gdyni, jak i w Szczecinie ta produkcja będzie prowadzona.

W kuluarach mówi się, że firma reprezentuje kapitał z Kataru i Kuwejtu.

Kilka pakietów w innych rękach

Również pozostałe części majątku stoczniowego (Stocznia Północ, udziały w spółce Porta Styl oraz budynek kadr wraz z gruntem) znalazły nowych właścicieli. Jedynym pakietem, który nie zainteresował firmy były udziały w spółce Nord z siedzibą w Gdańsku. Ich wystawienie na aukcji zaplanowano na 26 maja.

Nabór nowych pracowników już wkrótce?

United International Trust nie zostanie obciążony ani żadnymi długami anijakimikolwiek zobowiązaniami wobec byłych już pracowników stoczni. Minister Grad zarysował, jaki kroki powinny zostać podjęte teraz wobec stoczniowców: Wszyscy pracownicy otrzymują odprawy i pakiety osłonowe, aby inwestorzy spokojnie mogli rozpocząć na nowo nabór pracowników

źródło:www.radio.szczecin.pl,www.onet.pl