Pierwsi odwiedzający ustawili się przed wejściem już o piątej rano. Na otwarcie Fabryki Wody przybyli nie tylko mieszkańcy Szczecina, ale i turyści z różnych zakątków Polski.

Fabryka Wody to jedna z bardziej wyczekiwanych inwestycji w Szczecinie. Nic więc dziwnego, że w Dzień Dziecka, kiedy zaplanowano jej otwarcie, kolejka chętnych do skorzystania z wodnego szaleństwa ustawiła się już z samego rana.

– Od godziny 5.00 jesteśmy, ze względu na dzieci przyszedłem, żeby miały gdzie się pobawić. Kiedyś takich atrakcji nie było, a teraz trzeba korzystać – mówi pan Damian.

– Cieszymy się, że dziś jest otwarcie, córka nie mogła się już doczekać, długo czekaliśmy na taki obiekt w Szczecinie. Na pewno skorzystamy ze zjeżdżalni, dzisiaj w planach przede wszystkim baseny, jak starczy sił, to jeszcze może i zahaczymy o edukatorium – mówi pani Ela.

Baseny, brodziki, zjeżdżalnie, wodne tory przeszkód. Każdy znajdzie coś dla siebie

– Obiekt jest dostosowany do każdego, od bobasów przez nastolatki, po seniorów. Mamy kilkanaście różnych stref, baseny i brodziki, strefę wypoczynkową, edukatorium. Masę atrakcji, z których od dziś można korzystać – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Fabryki Wody.

W zadaszonej części znajduje się główna sala basenowa z dużym basenem rekreacyjnym podzielonym na trzy części, z wodnymi leżankami, wodospadem i siatkami do wspinaczki. Popularnością cieszyły się też basen infinity, rwąca rzeka, basen wypływowy i jaskinie multimedialne. Długie kolejki ustawiały się do różnych zjeżdżalni, a dzieci oblegały wodny plac z zabawkami tryskającymi wodą, brodziki oraz basen z dmuchańcami. Piękna pogoda sprawiła, że i część zewnętrza z basenami była pełna odwiedzających, którzy w promieniach czerwcowego słońca wypoczywali w wodzie.

– Super mi się podoba, jest dużo różnych atrakcji. Pamiętam jeszcze czasy Gontynki, ale to jest bez porównania, jest przepięknie – przyznaje pani Krystyna – Lubię pływać i mam już zarezerwowane miejsce na basenie sportowym, kupię karnet, nie będę musiała jeździć nigdzie daleko. Dzisiaj jestem na rozeznaniu, co gdzie jest. Byłam już wszędzie, z mężem wybieram się do dużego jacuzzi. Generalnie bardzo fajna sprawa, najwyższy czas, byśmy taki aquapark w takim mieście jak Szczecin mieli.

– Jak wrażenia? Powiem szczerze, że fantastyczne. Jest i coś dla małych dzieci, większych, dla dorosłych. Obiekt bardzo dobrze zrobiony, jestem pod wrażeniem. Przyjechałam specjalnie ze Śląska, żeby to zobaczyć. Dzisiaj stoję w kolejkach, trzymając miejsce dla dzieci, które w międzyczasie korzystają z innych atrakcji, bo będziemy tutaj tylko dwie godziny, chcemy jak najwięcej skorzystać – mówi pani Kasia.

– Jest fantastycznie, wszystko mi się podoba, dzieciom też – dodaje pani Olga. – Do tej pory musieliśmy do Świnoujścia czy na Lagunę jeździć, a teraz mamy aquapark pod nosem. Na pewno będziemy tu wracać.

Nie tylko rekreacja. Edukatorium przypadnie maluchom do gustu

Oprócz wodnego szaleństwa Fabryka Wody oferuje również część edukacyjną. Podróż zaczynamy od wycieczki w kosmos, a następnie przechodzimy przez kolejne strefy tematyczne. Na małych – ale nie tylko – ciekawskich czeka masa interaktywnych eksponatów oraz pomocni edukatorzy.

– Jest naprawdę super. Byłoby fajnie, gdyby lekcje w szkołach tak wyglądały. Dzieci byłyby może bardziej zainteresowane i chętniej by brały w nich udział – zauważa pani Karina. – W Kosmosie było fajnie, brałyśmy z córką udział w symulatorach, udało się wylądować na księżycu. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Dzisiaj jesteśmy tylko w edukatorium, z wizytą w strefie basenowej chcemy przeczekać największe tłumy.

„Długo czekaliśmy na ten moment”

Na otwarciu Fabryki Wody nie zabrakło prezydenta Piotra Krzystka.

– Długo czekaliśmy na ten moment, parę ładnych lat. Badania przeprowadzane wśród mieszkańców pokazywały, ż aquapark to jedna z najbardziej pożądanych inwestycji. Niektórzy pamiętają Gontynkę, dziś kontynuujemy tradycję tego miejsca w nowoczesnym wydaniu. Ale to nie tylko rekreacja i przepiękne saunarium, ale i wyjątkowe edukatorium, gdzie będziemy uczyć o wodzie. Mnóstwo atrakcji nie tylko dla szczecin, ale dla wielu osób, którzy będą do nas przyjeżdżać – podkreśla prezydent.

Za cały dzień zabawy w szczecińskim aquaparku zapłacimy 85 zł (ulgowy 70 zł). Będzie można wykupić też bilety 2-godzinne w cenie 60 zł (ulgowe 50 zł). Bilet rodzinny (2+1) do strefy basenowej to koszt 145 zł za 2 godziny (dopłata 15 zł za każde kolejne dziecko) lub 189 zł za cały dzień (dopłata 30 zł za każde kolejne dziecko).

Korzystanie z saunarium to koszt 50 zł za godzinę (ulgowy 40 zł), a wizyta w części edukacyjnej będzie nas kosztować 37 zł (ulgowy 29 zł). 1,5-godzinne wejście na basen sportowy to koszt 30 zł (ulgowy 20 zł). Jest też opcja budżetowa, czyli możliwość zakupu biletów tylko na baseny w strefie zewnętrznej, za co trzeba będzie zapłacić 29 zł (ulgowy 19 zł) za dwie godziny lub 39 zł (ulgowy 29 zł) za cały dzień.

Z kolei bilet łączony do strefy basenów i Edukatorium to koszt 99 zł (ulgowy 85 zł) za cały dzień. Bilet rodzinny w tym przypadku będzie kosztować 240 zł. 

W Fabryce Wody powstały też strefa sportu z kręgielnią i ścianką wspinaczkową. Za zajęcie 1 toru na godzinę zapłacimy 90 zł (ulgowy 80 zł), a na dwie godziny – 120 zł (ulgowy 110 zł). Bilety na ściankę wspinaczkową wynoszą 40 zł (ulgowy 35 zł).

Budowa Fabryki Wody kosztowała niespełna 350 mln zł. Miasto zaciągnęło na ten cel kredyty w bankach komercyjnych. Wykonawcą było konsorcjum firm w składzie: Alstal Grupa Budowlana i Alstal Real Estate. Przygotowanie wystawy w edukatorium pochłonęło 25,8 mln zł. Odpowiadała za to spółka MAE Multimedia Art & Education.