W którym szczecińskim archiwum straszą duchy? W której wieży schowały się tańczące panny? Gdzie możemy posłuchać trąb hiszpańskich? Z którego miejsca w Szczecinie wypływa Odra? Między innymi odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Szczecinie.
W naszym mieście będzie to już czwarta edycja wydarzenia, które co roku przyciąga tłumy szczecinian. W niedzielę, 21 lutego, przewodnicy miejscy z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników bezpłatnie oprowadzą wszystkich chętnych po mieście, opowiedzą o ciekawych miejscach i historii Szczecina.

W planach jest zwiedzanie budynku Akademii Sztuki, katedry św. Jakuba, Centrum Dialogu Przełomy, Teatru Polskiego, Pleciugi, Teatru Kameralnego, wyremontowanej Opery na Zamku, samego Zamku Książąt Pomorskich, Łasztowni, dwóch gmachów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz cerkwi.

Jak informują organizatorzy, do każdej trasy przypisane jest zwiedzanie jednego obiektu. Bezpłatne wejściówki mają być rozdawane bezpośrednio przed rozpoczęciem spacerów. Jednocześnie organizatorzy zastrzegają, że wstęp do wielu obiektów zw względu na ograniczoną pojemność, będzie limitowany. Przewodnicy rozpoczną oprowadzanie o godz. 11:00 (wejściówki będą rozdawane wcześniej). Zbiórka na pl. Orła Białego.

Koncert na zakończenie i atrakcje dla dzieci

Podczas szczecińskiego Dnia Przewodnika nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowano specjalny program z wizytą w manufakturze słodyczy, grą miejską i możliwością zrobienia sobie zdjęcia z Gryfusiem.

Tradycyjnie na zakończenie wydarzenia zaplanowano koncert organowy w katedrze św. Jakuba. Jego początek o godz. 14:00.

Hasło, które towarzyszy tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego to „Szczecin pod żaglami kultury”.

Spacer po nieznanej części Polic

Dzień Przewodnika w Szczecinie organizuje Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników. Jednak nie tylko oni zachęcają do aktywnego spędzenia niedzieli. Obchody Dnia Przewodnika Turystycznego zaplanowano też w Policach. Przewodnicy i członkowie Stowarzyszenia SKARB oprowadzą wszystkich chętnych po mniej znanej części Polic – Mścięcinie.

Będzie można dowiedzieć się m.in. gdzie w Mścięcinie stał kościół i najlepsza restauracja w okolicy, gdzie można było odpocząć w pensjonacie i jaką tragiczną przeszłość kryje obecne Miasteczko Rzemieślnicze. Spacer po Policach także rozpocznie się w niedzielę, 21 lutego, o godz. 11:00. Zbiórka na przystanku autobusowym linii 107 Police Palmowa.

- Mamy na trasie małą niespodziankę. Otrzymaliśmy potwierdzenie i zgodę na odwiedzenie jednego obiektu, do którego raczej się na co dzień nie zagląda – informują organizatorzy polickich obchodów Dnia Przewodnika w wydarzeniu utworzonym w serwisie Facebook.

Udział w Dniu Przewodnika Turystycznego w Szczecinie, jak i Policach jest bezpłatny.

Więcej informacji tutaj

Na świecie Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego obchodzony jest od 1990 roku.