Kto jeszcze nie zwiedził nowego szczecińskiego muzeum, w kwietniu może się wybrać na specjalne oprowadzanie kuratorskie.
W każdy kwietniowy czwartek i piątek Muzeum Narodowe w Szczecinie (CDP jest jego oddziałem) zaprasza na oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej w Centrum Dialogu Przełomy. Po obiekcie oprowadzi i opowie o prezentowanej ekspozycji jej kuratorka Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. W czwartki spotkania rozpoczynają się o 16:00, w piątki o 12:00. Wstęp jest bezpłatny.

Centrum Dialogu Przełomy przybliża najnowszą historię Szczecina i jej przełomowe momenty z lat 1939 – 1989. Po ponad miesiącu „testowania” muzeum zainaugurowało swoją działalność 25 stycznia w 45. rocznicę zakończenia strajku, zapoczątkowanego po grudniowej rewolcie, podczas której zginęło 16 mieszkańców naszego miasta.

Nazistowski Szczecin,wędrówki ludów po II wojnie światowej, polonizacja Pomorza Zachodniego, stalinizm, okres wyczekiwania na zamiany, wreszcie przełomy 1970/71, 1980/81, 1988/89 – to główne wątki ekspozycji. Poza typowymi archiwaliami i multimedialnymi infokioskami wystawę tworzą też dzieła sztuki wykonane specjalnie dla CDP przez znanych artystów, m.in. Kobasa Laksa, Leszka Jasińskiego, Tomasza Mroza, Roberta Kuśmirowskiego. To jeden z wyróżników nowego muzeum, czego nie znajdziemy w innych tego typu obiektach.

Bezpłatny wstęp do Centrum Dialogu Przełomy, podobnie jak do innych oddziałów Muzeum Narodowego w Szczecinie, obowiązuje w każdą sobotę. W pozostałe dni bilety wstępu kosztują 10 i 5 zł.