Główne nagrody tegorocznego dokumentART-u dla twórców z Rumunii i Francji ! Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu europejskiego i przyznano wszystkie wyróżnienia filmowcom podczas uroczystego zakończenia festiwalu w Neubrandenburgu.

Jury uznało , że nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego należy się dziełu Thomasa Haleya "Amerykański marzyciel". Jego bohater (Julian) żyje ze swoją matką w niedużym miasteczku na Florydzie. W kolejną rocznicę terrorystycznego ataku na Nowy Jork, pisze wiersz udaje się w podróż do Strefy Zero – by oddać hołd ofiarom tragedii. To dla niego bardzo silne przeżycie duchowe...
 

Nagroda Latücht Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego trafiłą do Claudiu Mitcu za jego film „Maria”. Wyróżnienie dla produkcji „A great disorder under heaven” oraz Nagroda Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu w Greifswaldzie dla dokumentu „Rogalik” (reżyseria: Paweł Ziemilski) to kolejne istotne rozstrzygnięcia tegorocznego konkursu.

Głosowali także widzowie. Nagroda Publiczności Polskiej, ufundowana przez Telewizję Polską (TVP) przypadła filmowi „Whateverest” (w reżyserii Kristoffera Borgliego z Norwegii), a Nagroda Publiczności Niemieckiej ufundowana przez Norddeutscher Rundfunk, przyznana została dziełu „Skin Feels” holenderskiego twórcy Daana Bunnika.


Dziś o godz. 19.00 festiwalowe After Party, którym będzie występ zespołu Marka Kazany w Teatrze Kana, promujący jego album „Tangola”.