Na remontowanej trasie w kierunku Pomorzan tramwaje powinny najszybciej wrócić na odcinek do górnego tarasu przy ul. Kolumba, przed dworcem kolejowym. „Realny scenariusz to na dziś wakacje przyszłego roku” – informuje prezydent Piotr Krzystek.

Temat pojawił się na facebookowej grupie, na której mieszkańcy mogą zadawać pytania prezydentowi. Jedno z nich dotyczyło właśnie częściowego przywrócenia tramwajów na przebudowywane torowisko w kierunku Pomorzan. Można na to liczyć w połowie 2024 roku.

„Jest to powiązane z wykorzystaniem tramwajów dwukierunkowych na ul. Mickiewicza. Gdy prace tam dobiegną końca, jest plan, by tramwaje dwukierunkowe jeździły właśnie w okolice dworca” – napisał prezydent Krzystek.

Tramwaje dwukierunkowe mogą zawracać bez pętli. Szczecin ma obecnie 6 takich pojazdów. Wykorzystywane są na Mickiewicza ze względu na zburzenie pętli Krzekowo, w związku z budową nowej ulicy, która połączy Sosabowskiego z Szafera. Tramwaje pojadą tamtędy nowym torowiskiem do pętli przy Netto Arenie.

Przebudowa ul. Kolumba i al. Powstańców Wielkopolskich (tam prace jeszcze nie ruszyły) jest mocno opóźniona. Wykonawca, firma ZUE, wystąpił o przedłużenie terminu zakończenia prac do drugiej połowy 2025 roku.