Pomysł ustawienia naturalnej wielkości rzeźby Gacka miał być jednym z projektów zgłoszonych do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Został jednak negatywnie zaopiniowany przez urzędników, podobnie jak kajakomaty czy galeria sław Pogoni.
Na liście do głosowania znalazło się ostatecznie 124 zadań lokalnych i 25 w ramach projektu zielonego SBO. Można się z nimi zapoznać na https://sbownioski.szczecin.eu/task/numberDrawing. Głosowanie rozpocznie się 8 listopada i potrwa do 23 listopada.
Pomnik Gacka zaburzyłby historyczny układ przestrzenny
Z różnych przyczyn skreślono 77 pomysłów. Większość nie przeszła weryfikacji formalnej lub merytorycznej.
Jednym z nich jest właśnie projekt „Wiecznie żywy kot Gacek”, który zgłosił Patryk Jaskulski (wtedy jeszcze miejski radny, dziś poseł elekt). Dotyczy znanego w całej Polsce (i nie tylko) kota, który przez wiele lat mieszkał na Kaszubskiej, a teraz trafił do domu nowych opiekunów.
Wnioskodawcy proponowali, żeby na Kaszubskiej stanęła jego rzeźba, a uzupełnieniem miała być tablica informacyjno-edukacyjna oraz program kastracji 500 kotów wolnożyjących.
Opiniujący wniosek urzędnicy zwrócili jednak uwagę, że rzeźba może spowodować uszczerbek dla historycznego układu przestrzennego centrum miasta. W dodatku spełnia definicję pomnika, więc zgodnie z nowym regulaminem SBO najpierw zgodę musieliby wyrazić radni. Były również zastrzeżenia co do treści na tablicy, na której miały być informacje o organizacjach samorządowych pomagających kotom, a miasto nie może promować wybranych organizacji społecznych. To zadecydowało, że projekt nie został dopuszczony na listę do głosowania.
Co jeszcze skreślono?
Weryfikacji nie przeszedł też pomysł sieci wypożyczalni kajaków opłacanych aplikacją (zakwestionowano m.in. zaproponowane działki). Nie będzie można głosować również na przygotowanie galerii sław Pogoni (nasadzenia drzew proponowano w pasie drogowym) czy wykonanie nowej alejki przy Teatrze Lernim, łączącej ul. Słowackiego i al. Fałata (miejski konserwator zabytków nie zgodził się na utrwalenie niehistorycznego przedeptu).
Komentarze
25