Nowa pętla autobusowa w Załomiu została oddana do użytku w grudniu, ale póki co pojazdy komunikacji miejskiej z niej nie korzystają. Inwestycję wykonała gmina Goleniów, korzystając z dofinansowania z Unii Europejskiej. Jak się okazało, aby inwestycja miała sens, potrzebne jest wykonanie połączenia drogowego ze Szczecinem. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, planowana jest budowa łącznika, który ma sprawić, że na pętlę będą mogły wjechać autobusy ze Szczecina. Inwestycja ma nastąpić „niezwłocznie”, gdy tylko poprawi się pogoda.


Według ZDiTM poczynione przez Gminę Goleniów prace są „niewystarczające”    

Nasze informacje potwierdza Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. ZDiTM wiele razy tłumaczył się, dlaczego Szczecin nie korzysta z nowej pętli, która została oddana do użytku już kilka miesięcy temu. 

– Prace drogowe, które zostały wykonane przez Gminę Goleniów są niewystarczające, aby puścić do nowej pętli komunikację miejską. W związku z tym przy sprzyjających warunkach roboty wykonane zostaną przez nas. W budżecie muszą zostać także zabezpieczone środki na wydłużenie linii, trwają ustalenia jak dokładnie skorygowana zostanie siatka połączeń. Planowane przekierowanie autobusów do nowego miejsca to 1 kwietnia – informuje Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.   

Jakie roboty planuje ZDiTM? Mowa o budowie łącznika drogowego, który sprawi, że komunikacja miejska będzie mogła swobodnie docierać do nowego węzła przesiadkowego. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, jak funkcjonowanie węzła wpłynie na zmiany w siatce połączeń. O tym ZDiTM ma poinformować „w najbliższych tygodniach”.

Goleniów zabiera głos i zapewnia, że z pętlą Załom wszystko jest w porządku

W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl zastępca burmistrza Goleniowa, Tomasz Banach przyznaje, że stanowisko Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie jest dla niego zaskoczeniem.

– Prace, które wykonaliśmy i porozumienie, które mieliśmy zostało przez Goleniów wypełnione i czekamy na uruchomienie połączeń komunikacji miejskiej. Jeżeli są jakieś rzeczy do zrobienia w ramach Gminy Miasto Szczecin, to ja nie chcę tego komentować, bo dlaczego miałbym to robić? – mówi Tomasz Banach. – Cały zakres objęty inwestycją i porozumieniem jest zakończony, np. ulica Nowoleśna jest zrobiona. Może chodzi o dojazd na szczecińskiej części Załomia, ale to jest kwestia między prezydentem a ZDiTM – kończy wiceburmistrz.

Przedstawiciele Goleniowa przyznają, że jest plan, by nowe połączenia komunikacyjne, które wykorzystają nowy węzeł przesiadkowy i połączą Szczecina z Goleniowem ruszyły od kwietnia.