W okolicach pętli Krzekowo trwają pierwsze prace przygotowawcze przed budową ulicy, która będzie przedłużeniem Sosabowskiego w kierunku Szafera. Przyszły przebieg nowej arterii wyznacza już szeroki pas wyciętej w ostatnich dniach zieleni.

Prace oficjalnie ruszyły 21 lutego. Wtedy zamknięto skrzyżowanie ulic Żołnierskiej i Klonowica. Przejazd w kierunku pętli mają tylko autobusy i tramwaje. Porządku pilnuje straż miejska, bo w pierwszych dniach nie brakowało kierowców, którzy ignorowali zakaz.

Na razie prace związane są przede wszystkim z usuwaniem drzew, które kolidowały z przebiegiem nowej drogi. Skalę wycinki można ocenić po składowisku przy pętli, gdzie leżą pocięte pnie i gałęzie.

ZOBACZ TEŻ: Tędy w przyszłości będą jeździć tramwaje [zdjęcia]

Nowa ulica będzie przebiegać równolegle do ul. Szerokiej. Z jednej strony połączy się z ul. Szafera (na rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ), a z drugiej z ul. Sosabowskiego (w pobliżu skrzyżowania z ul. Bracką).

Zlikwidowana zostanie pętla tramwajowo-autobusowa Krzekowo, w miejscu której powstanie zupełnie nowy układ drogowo-torowy. Tramwaje będą skręcać w prawo, gdzie nowe torowisko poprowadzi je w kierunku pętli przy Netto Arenie. Po drodze wybudowane zostaną 3 przystanki autobusowo-tramwajowe, 1 tramwajowy i 2 zatoki autobusowe.

Wykonawcą prac o wartości 101 mln zł jest konsorcjum spółek Tormel (lider) i Stanled I (partner). Inwestycja zostanie dofinansowana kwotą 56,5 mln zł z rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Nowa droga powinna być gotowa w lutym 2025 roku.