To będzie świetna okazja by zobaczyć najnowsze polskie filmy oraz poznać na żywo ich twórców. Dziś zaczynają się Dąbskie Wieczory Filmowe i potrwają do niedzieli (30 lipca). Widzowie zobaczą w tym czasie kilkanaście projekcji w trzech miejscach i wszystkie są bezpłatne!

Zagrał Lebowski

Co prawda dzisiejszy pokaz filmu „Las 4 Rano” oficjalnie inauguruje całą imprezę, ale już wczoraj w klubie „Delta” nastąpił muzyczny wstęp do całego jej programu. W ramach wydarzeń towarzyszących projekcjom wystąpił zespół Lebowski. Grupa, która gra progresywnego rocka i chociażby z uwagi na swą nazwę jest bardzo z dużym ekranem związana.

Scenariusz pisany z Kolskim

Dzień wcześniej rozpoczęły się także warsztaty podczas których można uczyć się tworzenia scenariusza filmowego. Prowadzi je reżyser i pisarz, Jan Jakub Kolski, który zaproponował młodym uczestnikom zaadaptowanie na potrzeby filmu swojego opowiadania „Lipa wisielców” (pochodzącego z tomu „Mikroświaty”). Dziś rano opowiadał o efektach dotychczasowych prac podczas konferencji na jachcie „Olander”, a organizatorzy wydarzenia, pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie, mówili o programie i twórcach, którzy przez tydzień odwiedzą. Dąbie.

Goście, goście

Oprócz Jana Jakuba Kolskiego w Dąbiu zobaczymy także inne ważne postacie polskiego kina. Jutro po pokazie filmu „Ederly” Piotra Dumały, z widzami spotka się aktor Mariusz Bonaszewski, a w kolejnych dniach przyjadą do Szczecina jeszcze Dorota Landowska, Dawid Ogrodnik (porozmawiać m.in. O filmie „Disco Polo”), reżyser Michał Rosa (pokaże swój film „Całe szczęście”), Paulina Chapko (zobaczymy dwa filmy z jej udziałem – „11 Minut” i „Wsciekłość”). Spotkania poprowadzi znany dziennikarz filmowy, Krzysztof Spór.

Jak powiedział mi Michał Giełzak, który od pierwszej edycji tego wydarzenia zajmuje się jego organizacją i układa program ”Reżyserzy i aktorzy lubią tu przyjeżdżać, bo mogą odetchnąć od blichtru dużych festiwali filmowych, zabrać ze sobą osoby towarzyszące i pobyt w Campingu Marina nad jeziorem Dąbskim potraktować jako ucieczkę od tzw. show businessu”. Nie tak często mają możliwość pokazania swoich dzieł w tak nietypowych okolicznościach i miejscach.

Dwa wieczory na plaży

Po pokazach w klubie” Delta” (od 24 do 27 lipca), projekcje będą bowiem kontynuowane na plaży nad jeziorem przy ul. Żaglowej 1 (tam zobaczymy np. dokument „Voyage Voyage” o krakowskiej PWST i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego). To właśnie te seanse tuż nad wodą pod gołym (miejmy nadzieję łaskawym pogodowo) niebem są esencją całej imprezy. Co istotne, organizatorzy przygotowali dla widzów możliwość sprawnego powrotu do centrum Szczecin po zakończeniu projekcji. Autobusy komunikacji miejskiej będą podstawione na parking w pobliżu plaży właśnie w piątek i w sobotę.

Finał ekologiczno-muzyczny

Finał Dąbskich Wieczorów został zaplanowany w hangarze jachtowym przy ul. Przestrzennej 23 (na terenie Campingu Marina). Tam 30 lipca od 15.00 pokazany będzie film "Immer Reisebereit/Zawsze gotowy do podróży" w reżyserii Anny Wiśniewskiej, wystąpi duet OHO!KOKO, a przez kilka godzin potrwa rodzinny piknik ekologiczny.

 

 

Szczegółowy program imprezy w naszym kalendarzu wydarzeń.

 

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.