Należą do najstarszych oryginalnych fragmentów Zamku Książąt Pomorskich, a już wkrótce mają zostać po raz pierwszy udostępnione dla zwiedzających. Mowa o lochach, które znajdziemy pod XV-wieczną Wieżą Więzienną.

To pierwszy raz w historii, gdy Zamek chce umożliwić wejście do niedostępnych przestrzeni zabytku. Wieża Więzienna (u zbiegu obecnych ul. Kuśnierskiej i Grodzkiej) została zbudowana wraz ze skrzydłem południowym zamku w latach 1435-1490. Jej dolne partie należą do jednych z najstarszych fragmentów murów szczecińskiego zabytku. 

– Piwnice pod wieżą pochodzą z tej samej fazy budowlanej co wieża, ale nie zostały przekształcone w wyniku późniejszych prac. Lochy należą więc do najstarszych oryginalnych fragmentów budowli, powstałych jeszcze w gotyckiej rozbudowie zamku – mówi dr Małgorzata Gwiazdowska, która ze strony Zamku pełni nadzór konserwatorski nad trwającą inwestycją.

Do podziemi Wieży Więziennej prowadzą schody wykonane w grubości muru. Znajdziemy tutaj dwie cele o wielkości 2,30 m x 3,35 m i wysokości 4 m oraz korytarz. Ich drzwi otwierały się do wnętrza i zamykane były od wewnątrz, co uniemożliwiało wyważenie od środka.

– Więźniowie byli prawdopodobnie przykuci do ściany. Korytarz był przewidziany dla strażnika. Znajdująca się w korytarzu wnęka w ścianie południowej służyła zapewne jako siedzisko dla pilnującego więźniów – dodaje Monika Adamowska, rzecznik prasowa Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Lochy mają zostać udostępnione dla zwiedzających po zakończeniu obecnie prowadzonych prac. „Kompleksowe zagospodarowanie tarasów oraz odbudowa skrzydła północnego” to największa inwestycja od czasów powojennej odbudowy zabytku.

Prace mają potrwać do 2025 roku, a ich koszt to ponad 85 mln zł. Modernizacja tarasów otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetu samorządu województwa.