FEEL GOOD - Przegląd Kina Pozytywnego to aż 10 projekcji, które poprawią nastrój i pomogą przezwyciężyć jesienną chandrę. Wydarzeniu towarzyszą pokazy specjalne połączone m.in. z degustacją wina, spotkaniami z gośćmi czy quizem filmowym z nagrodami. Pierwsze atrakcje już w najbliższą środę, 4 października, w Starej Rzeźni.

FEEL GOOD - Przegląd Kina Pozytywnego to inicjatywa Stowarzyszenia „in tractu”, dobrze znanego szczecinianom z wtorkowych pokazów w Hormonie czy reaktywowanego Kina Pałacowego w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Tym razem przygotowali aż pięć dni pokazów wartościowego i pozytywnego kina.

- Treścią prezentowanych filmów jest afirmacja życia, walka z przeciwnościami losu. Pokażemy najlepsze produkcje tego sezonu w kategorii poprawiania nastroju i pozostawiania widza z wiarą
w świat i nadzieją na lepsze jutro. Skłonimy się też w kierunku klasyki oraz zaprosimy na filmoterapię – zapowiadają organizatorzy.

Co zobaczymy na wielkim ekranie?
Naprawdę jest w czym wybierać! W ciągu pięciu dni zaplanowano aż dziesięć projekcji.
W repertuarze Przeglądu znalazły się najlepsze tytuły z ostatnich kilku miesięcy, jak np.: „Przeżyć. Metoda Houellebecqa” z Iggym Popem; „Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie” Krzysztofa Bogocza i Marcina Macuka; zwycięzca Millennium Docs Against Gravity „Dobry listonosz” Tonislava Hristova czy jeden z najbardziej wzruszających filmów tego sezonu „Mężczyzna imieniem Ove” Hannesa Holma.

Nie tylko filmy
W programie nie brakuje również pokazów specjalnych połączonych m.in. z quizem filmowym
z nagrodami, sesją z psychoterapeutą czy spotkaniem z wybitnym podróżnikiem Aleksandrem Dobą. Niezwykle ciekawie zapowiada się środowa inauguracja Przeglądu w Starej Rzeźni,
w ramach której zaplanowano pokaz filmu "Brzdąc" Charliego Chaplina z fortepianowym akompaniamentem w wykonaniu Krzysztofa Baranowskiego z Teatru Polskiego w Szczecinie. Projekcji będzie towarzyszyć degustacja wina.

Wstęp na inaugurację kosztuje 20 zł. Bilety na pozostałe pokazy to koszt 10 zł (uczniowie, studenci <26 lat i seniorzy >65 lat) lub 13 zł (pozostali). Wejściówki można zakupić gotówką przed projekcją lub za pośrednictwem serwisu bilety.fm w punktach stacjonarnych oraz online.


PROGRAM FEEL GOOD - PRZEGLĄDU KINA POZYTYWNEGO:

4 października | środa | Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14
godz. 20:00
Otwarcie Przeglądu - projekcja filmu „Brzdąc” w reż. Charliego Chaplina z fortepianowym akompaniamentem Krzysztofa Baranowskiego z Teatru Polskiego w Szczecinie + degustacja wina dzięki marce Vinoteka.

5 października | czwartek | Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14
godz. 18:00

“Mężczyzna imieniem Ove”
reż. Hannes Holm, Szwecja 2015, 116’
Stetryczały sześćdziesięciolatek nie może pogodzić się ze śmiercią żony. Pojawienie się nowych sąsiadów wywraca jego świat do góry nogami.

godz. 20:30
„Dobry listonosz”
reż. Tonislav Hristov, Finlandia/Bułgaria 2016, 83’
Ivan, główny bohater filmu, jest miejscowym listonoszem, który postanowił ubiegać się o stanowisko prezydenta miasta. Mężczyzna chciałby ożywić umierającą wioskę i chce w tym celu sprowadzić uchodźców.

6 października | piątek | Cafe Hormon, ul. Monte Cassino 6
godz. 17:00
"Totalna harmonia"
reż. Roman Jarosz, Polska 2016, 30'
WSTĘP WOLNY

godz. 18:00
„Przeżyć: Metoda Houellebecqa”
reż. Erik Lieshout, Holandia 2016, 70'
+ quiz filmowy "Z jakiego filmu to scena?" z nagrodami od Jameson Irish Whiskey
W 1991 roku nikomu jeszcze nieznany Michel Houellebecq opublikował esej „Rester vivant” (ang. „To Stay Alive”). Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop. Rockman w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu na scenie przez wiele lat. Iggy Pop, ikona popkultury, odgrywa główną rolę w filmie – jest po nim swoistym przewodnikiem. „Przeżyć: metoda Houellebecqa” rejestruje odwiedziny Iggy’ego w domu Michela… Choć nie jest to do końca Michel i nie jest to do końca jego dom…

 


7 października | sobota | Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14
godz. 16:00

„Paryż na bosaka”
reż. Dominique Abel, Fiona Gordon, Francja 2016, 83'
Uporządkowane życie Fiony zakłóca pewnego dnia pełen rozpaczy list od mieszkającej w Paryżu 88-letniej ciotki Marthy. Fiona wskakuje w pierwszy samolot do Europy. Na miejscu odkrywa, że Martha zniknęła. W lawinie spektakularnych katastrof poznaje Doma, uprzejmego, ale denerwującego kloszarda, który nie chce jej zostawić w spokoju.
godz. 18:00
FILMOTERAPIA: pokaz filmu „Nie opuszczaj mnie”
reż. Jin Mo-young, Korea Południowa 2013, 86'
+ spotkanie z psychoterapeutą Joanną Kunstman.
98-letni Byeong-man Jo i 89-letnia Gye-yeol Kang są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową - zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Grabienie liści, odśnieżanie podwórka, zbieranie chrustu na opał, przygotowywanie posiłków z dostępnych produktów – zajęcia powtarzane od lat, z roku na rok stają się coraz powolniejsze i trudniejsze do wykonania.
godz. 20:30
“Wilde Maus”
reż. Josef Hader, Austria/Niemcy 2016, 103’
Znany krytyk muzyczny zostaje zwolniony z pracy. Na domiar złego, żona zaczyna kwestionować jego męskość. Mając dość kolejnych upokorzeń mężczyzna postanawia zemścić się na byłym pracodawcy.
8 października | niedziela | Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14

godz. 16:00

“Dwie kobiety”
reż. Martin Provost, Francja 2017, 117'
Do Claire, która wiedzie spokojne życie, dzwoni starsza kobieta. Okazuje się, że była kiedyś kochanką jej ojca.
godz. 19:00
Zamknięcie Przeglądu - projekcja filmu „Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie”
reż. Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk
+ spotkanie z Aleksandrem Dobą, które poprowadzi Lech Moliński
WSTĘP WOLNY
Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników - Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób dzieli się swoimi historiami, czemu towarzyszą szalone fragmenty filmów z jego wypraw i animacje. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.

 

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy jedno podwójne zaproszenie na inaugurację. Ogłaszamy więc konkurs na najciekawsze dokończenie zdania: Z chęcią wybiorę się na "FEEL GOOD - Przegląd Kina Pozytywnego", bo....

Przygotowane zdanie / wypowiedź prosimy przesłać na adres konkurs@wszczecinie.pl. W treści prosimy też podać swoje imię i nazwisko. Na odpowiedzi czekamy do wtorku, 3 października, do godz. 20:00. Ze zwycięzcą skontaktujemy się mailowo.