Do Szczecina, a konkretnie do Książnicy Pomorskiej trafi archiwum Hermanna Guenthera Grassmanna i jego rodziny związanej z naszym miastem. Kim był Hermann Grassmann?

O Grassmannie

Hermann Grassmann był filozofem, teologiem, matematykiem i językoznawcą. Można go określić mianem jednego z ostatnich przedstawicieli ludzi Renesansu, świetnie radzących sobie z odległymi od siebie dziedzinami wiedzy. Grassmann zasłynął z tworzenia rachunku wektorowego, oraz tzw. prawa Grassmanna dotyczącego optyki. Ponadto był autorem licznych opracowań nie tylko z optyki, akustyki, ale także, co ciekawe z botaniki i mineralogii. Żeby było jeszcze mało, przełożył na niemiecki Rigwedę – indoaryjski zabytek piśmiennictwa.

O archiwum

W jaki sposób pozyskano archiwum? Głównie dzięki pomocy sponsorów, którzy sfinansowali zebranie krążących po Polsce szczecińskich skarbów. Co ciekawego znajduje się wśród tych dokumentów? Archiwum Grassmanna to m.in. rękopisy dotyczące dziejów rodziny pochodzące już nawet z pierwszej połowy XVIII wieku i sięgające aż do wieku XX. Ponadto zawiera inne rękopisy i druki dokumentujące życie społeczne miasta, wśród nich listy Hermanna Grassmanna do brata Roberta. Pozyskanie tych materiałów jest bardzo dobrą wiadomością dla historyków zajmujących się historią Szczecina.

Książnica Pomorska z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Heinricha Grassmanna planuje również konferencję naukową, a także prezentację zakupionego archiwum. Każdy będzie mógł obejrzeć te niezwykle cenne pomeranika.