Fabryka Wody na pewno nie zostanie otwarta w te wakacje. Wbrew informacjom radnej z prezydenckiego klubu, miasto nie jest w stanie wskazać terminu otwarcia szczecińskiego Aquaparku. „Będzie w całości uzależniony od tego, kiedy zakończą się odbiory, obiekt uzyska pozwolenie na użytkowanie i przeszkolona zostanie przyszła kadra” – informuje Piotr Zieliński, rzecznik Fabryki Wody.

Pierwotny plan zakładał, że Fabryka Wody zostanie ukończona w lutym tego roku, a już w wakacje będą mogli korzystać z niej pierwsi mieszkańcy. Jak jednak informuje miasto, właśnie dopełniono formalności związanych z aneksowaniem kontraktu. Według najnowszych założeń, generalny wykonawca (konsorcjum firm Alstal Grupa Budowlana i Alstal Real Estate) ma czas do końca lipca tego roku na zrealizowanie wszystkich prac budowlanych. 

„Inwestycja prowadzona w trudnym czasie”

To oznacza jedno – obiekt nie zostanie otwarty w te wakacje. Jak tłumaczy Piotr Zieliński, na wydłużenie terminu prac budowlanych „wpływ miało kilka czynników”.

– Najpierw pandemia Covid-19, która doprowadziła do zamrożenia łańcucha dostaw materiałów budowlanych i komponentów elektronicznych. Następnie inwazja Rosji na Ukrainę i jej globalne efekty w postaci zawirowań ekonomicznych, które również miały istotne przełożenie na rynek budowlany. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia niedostatecznie licznej kadry. Dużą grupę pracowników budowlanych stanowiły osoby narodowości ukraińskiej – wylicza.

Nie w pośpiechu i niedbale

Szczeciński Aquapark nie zostanie także otwarty zaraz po zakończeniu prac budowlanych. Ma to wynikać z „konieczności przeprowadzenia żmudnego procesu rozruchowo-odbiorowego inwestycji”.

– Zgodnie z kontraktem może trwać od trzech do sześciu miesięcy – dodaje P. Zieliński. – Przeprowadzenie odbiorów i rozruchów jest najważniejszą częścią realizowanej inwestycji, albowiem to od tego procesu zależy jakość, sprawność i bezpieczeństwo. Nie może on być zatem przeprowadzony w pośpiechu i co za tym idzie, niedbale.

Kiedy otwarcie?

Obecnie miasto nie jest w stanie sprecyzować terminu otwarcia Fabryki Wody. Przypomnijmy, że podczas „Studia wSzczecinie.pl” radna prezydenckiego klubu Jolanta Balicka informowała o wrześniu tego roku. Nie są znane także ceny biletów wstępu.

Budowa Fabryki Wody rozpoczęła się w 2019 roku. Kompleks powstaje u zbiegu ulic 1 maja i Sczanieckiej, w miejscu dawnej Gontynki. Będzie połączeniem aquaparku z edukatorium, zaplanowano też część sportowo-rekreacyjną.

W kompleksie znajdzie się 17 wewnętrznych basenów, jedno z największych saunariów w Polsce i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. W edukatorium zaplanowano wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli, występowaniu i wpływie na nasze życie oraz cywilizację.

Prace budowlane kosztują 349,7 mln zł, a przygotowanie wystawy edukacyjnej – 25,8 mln. Na realizację tego projektu miasto zaciągnęło pożyczkę w bankach komercyjnych, która będzie spłacana do 2041 roku.