spotkania

[odwołane] Anda Rottenberg „Sztuka w Polsce 1945–2005” – spotkanie z autorką wokół wznowienia książki

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Poniedziałek, 19.10.2020
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
TRAFO Trafostacja Sztuki i Akademia Sztuki w Szczecinie zapraszają na spotkanie z Andą Rottenberg w związku ze wznowieniem jej książki „Sztuka w Polsce 1945–2005”.

 

Informacja od organizatorów:

UWAGA!

Z przyczyn od nas niezależnych spotkanie z Andą Rottenberg, zaplanowane na najbliższy poniedziałek (19 października) zostało przełożone – jeśli okoliczności na to pozwolą, odbędzie się w listopadzie. W związku z dużym zainteresowaniem publiczności, zależy nam na tym, aby było to wydarzenie w formule „na żywo”. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz profilu FB. Przepraszamy za utrudnienia!

 

Prowadzenie: Stanisław Ruksza (kurator wystaw, historyk sztuki, dyrektor TRAFO)

"Sztuka w Polsce 1945–2005" (Wydawnictwo Stentor) to – jak pisze autorka – podręczny przewodnik. Anda Rottenberg w zwięzły sposób opisuje sztukę i życie artystyczne ostatnich sześćdziesięciu lat, a całości dopełniają noty biograficzne artystów, krytyków, kuratorów i organizatorów życia artystycznego mających duży wpływ na dzieje polskiej sztuki powojennej. Jej linię rozwojową opisuje autorka nie abstrakcyjnie, ale w powiązaniu z rzeczywistością minionego półwiecza. Ukazuje przede wszystkim przemiany w sztuce współczesnej i tych twórców, którzy wnieśli do niej coś nowego. Dzięki tej książce nurty, kierunki, wybitne postaci i zjawiska alternatywne układają się w całość i tworzą logiczny ciąg. Anda Rottenberg nie tylko przedstawia historię sztuki współczesnej w Polsce, ale uczy patrzeć na nią i pomaga zrozumieć nowe zjawiska artystyczne.

„Potrzeba syntetycznego, kompetentnego, a zarazem przystępnie opracowanego zarysu dziejów sztuki w Polsce po 1945 roku jest nagląca. Niezrozumienie, wybuchająca czasami niechęć do sztuki współczesnej, medialnie rozdmuchiwane «skandale» w dużej mierze mają swoje źródło w nieznajomości tej sztuki. [...] Anda Rottenberg, historyk sztuki, krytyk, kurator i współtwórca polskiego życia artystycznego ostatniego ćwierćwiecza, jest jedną z osób usiłujących zmienić ten stan rzeczy, przełamać społeczną obojętność lub wręcz wrogość wobec sztuki współczesnej. Jest nie tylko znakomicie zorientowana w jej złożonej problematyce, lecz potrafi również o niej przekonująco mówić, pisać, promować i wyjaśniać.

Jej stosunkowo krótka, ale nasycona informacjami książka jest praktycznie pierwszą (choć trudno w to uwierzyć) syntetyczną prezentacją sztuki polskiej ostatnich 60 lat. [...]

Tekst napisany jest wartko, żywo, bez cienia pseudokrytycznego żargonu. Autorka nie kryje swych upodobań i sympatii, ale też potrafi obiektywnie ukazać cała panoramę zjawisk. Książka napisana jest z pasją, ale bez ideologicznego zacietrzewienia. Połączona z przewidywanym, bardzo obfitym materiałem ilustracyjnym, powinna się stać podstawowym, bardzo potrzebnym, kompendium wiedzy o sztuce w Polsce drugiej połowy XX i początków XXI wieku”. (z rec. Prof. M. Poprzęckiej).

 

Anda Rottenberg - historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, organizatorka polskiego życia artystycznego. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Jest współzałożycielką niezależnej Fundacji Egit (1986), Fundacji Instytut Promocji Sztuki (1998) i Ośrodka Sztuki Współczesnej Fundacji Batorego (1992). W latach 1988–1993 przewodniczyła Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, później została wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego Stowarzyszenia (1994–2000). Ma w swoim dorobku wiele tekstów krytycznych o sztuce, publikowanych w kilkunastu językach. Była kuratorem licznych wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji i Săo Paulo), a także wystaw problemowych od Niemiec i Rosji po USA i Koreę Południową. Wyjątkowym zainteresowaniem polskiej publiczności cieszyły się jej ekspozycje: "Szare w kolorze 1956–1970" (2000) oraz "Warszawa–Moskwa/Moskwa–Warszawa 1900–2000" (2004–2005), a także wystawy międzynarodowe: "Obok. Polska-Niemcy, 1000 lat historii w sztuce" (Berlin 2011), "Postęp i higiena" (Zachęta, 2014), "Perspektywa wieku dojrzewania" (Muzeum Śląskie, Katowice 2018). Autorka powieści "Proszę bardzo" (2009), zbioru esejów "Przeciąg" (2009), dzienników: "Berlińska depresja" (2017) i "Lista" (2019). Prowadzi w radiu TOK FM (z Anną Wacławik-Orpik) cykliczną audycję "Andymateria" oraz dział kultury w miesięczniku Vogue.

Współorganizacja spotkania: Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydawnictwo Stentor (Wydawnictwo Piotra Marciszuka)

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję