Spotkania z pisarzami, możliwość wymiany zdań oraz spostrzeżeń. Na entuzjastów literatury non-fiction czeka interesujący weekend.

W najbliższy piątek 25 września rozpoczyna się druga edycja spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Litearatury”. W programie m.in. spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele dyskusyjne. Większość spotkań będzie transmitowana online na profilu OKOlice Literatury na Facebooku: https://www.facebook.com/okolice.literatury/.

Piątek, 25 września

Tegoroczny festiwal, którego motywem przewodnim są granice i pogranicza, został podzielony na trzy bloki tematyczne. W piątek 25 września odbędzie się set pn. „Europa bez granic”, podczas którego zaplanowano trzy wydarzenia. O godzinie 16:00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Agnieszką Wójcińską na temat jej książki „Mur: 12 kawałków o Berlinie”. O godzinie 18:00 zaplanowano panel dyskusyjny o Europie Środkowej z udziałem Ziemowita Szczerka i Jurija Andruchowycza, a o 20:00 następny panel dyskusyjny o „Konflikcie na Ukrainie”, którego gośćmi będą Paweł Semmler – politolog i autor artykułów naukowych poświęconych wschodniej polityce międzynarodowej – i Paweł Pieniążek – korespondent wojenny. Spotkania odbędą się w salonie ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2.

Dla dzieci przygotowano warsztaty „Niewidzialne mury, czyli jak słowa potrafią dzielić i ranić”. Spotkanie prowadzone będzie przez Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera w filli nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. 26 kwietnia 1. Podczas warsztatów uczestnicy przyjrzą się zjawisku agresji werbalnej – zastanowią się nad przyczynami i poszukają konstruktywnych rozwiązań.

Sobota, 26 września

Sobota upłynie pod hasłem „Polska. Ludzie i terytorium”. O godzinie 14:00 będzie można wziąć udział w spotkaniu autorskim z Karoliną Kuszyk, podczas którego odbędą się rozmowy o jej książce „Poniemieckie” rozprawiającej o fenomenie Ziem Odzyskanych. Na godzinę 16:00 zaplanowano spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, laureatem nagrody Nike. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. O godzinie 18:00 rozpocznie się panel dyskusyjny o pograniczach z udziałem Anny Romaniuk i Beaty Szady. O godzinie 20:00 przyjdzie czas na kolejny panel dyskusyjny „Między wsią a miastem” z udziałem Aleksandry Zbroi, Agnieszki Pajączkowskiej i Marty Szarejko. Wszystkie te wydarzenia odbędą się w ProMedii.

Z kolei dla najmłodszych przygotowano tego dnia dwa wydarzenia w filii nr 4 przy ul. Barnima 25. Pierwsze o godzinie 12:00, to spotkanie interaktywne z Katarzyną Ryrych „Mała Wojna”. Będzie o bohaterach, którzy nie walczyli przy pomocy broni, ale ginęli jak żołnierze. O godzinie 14:00 zaczną się warsztaty literackie z Danielem Odiją, pisarzem, publicystą, dziennikarzem i animatorem kultury. Zajęcia „Tajemnice miejsca” mają na celu rozbudzić ciekawość świata oraz nauczyć budowania historii.

Niedziela, 27 września

Niedziela to ostatni dzień festiwalu. Wydarzenia odbędę się w ProMedii pod hasłem „Świat. Pogranicze w ogniu”. O godzinie 14:00 organizatorzy zapraszają na tłumaczone na język migowy spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim pt. „Konflikty na granicach”. O godzinie 16:00 rozpocznie się panel dyskusyjny „Konflikty na ziemi bez granic” z udziałem Wojciecha Góreckiego i Andrzeja Muszyńskiego. A o godzinie 18:00 Ewa Sobczak i Ewa Sobiech z Teatru Współczesnego zagrają w spektaklu teatru stolikowego na podstawie tekstu „Kim pani jest” Andrzeja Niedoby. Akcja rozgrywa się 45 lat po II wojnie światowej i opowiada o spotkaniu niemieckiej dziennikarki ze znajomą ciotki, której historie zasieją zwątpienie w przeszłość i tożsamość młodej kobiety.

Wydarzeniem towarzyszącym w niedzielę będzie spacer z przewodnikiem miejskim, Tomaszem Wieczorkiem. Start o godzinie 11:00 przy zegarze słonecznym w Alei Kwiatowej. Spacer będzie tłumaczony na język migowy. Podczas zwiedzania miasta będzie można porozmawiać o funkcjonowaniu społeczeństw w Szczecinie w obliczu skomplikowanej historii miasta, na której odcisnęły się m.in. wpływy holenderskie, francuskie, niemieckie i skandynawskie.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są darmowe, natomiast obowiązują bezpłatne wejściówki oraz zapisy na warsztaty. Więcej informacji na stronie: https://okoliceliteratury.pl/.