M.in. Krystyna Czubówna, Zbigniew Zamachowski, Dominika Ostałowska, Michał Ogórek zagoszczą na tegorocznej edycji Festiwalu „Odkrywców Wyobraźni”. Wyjątkowej, bo jednodniowej i przeprowadzanej w Internecie.

 

Choć sytuacja z powodu pandemii bardzo ogranicza działalność kulturalną w Polsce, organizatorzy starają się jak najwięcej wydarzeń przenieść do przestrzeni wirtualnej. Także szczeciński Festiwal Czytania Odkrywcy Wyobraźni w tym roku będzie dostępny online. Każdy z ciepłego kąta w swoim domu będzie mógł uczestniczyć w wydarzeniu. Transmisja dostępna będzie w sobotę, 21 listopada, na Facebooku Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” oraz stronie www.festiwalczytania.pl.

W programie znajdują się spotkania z autorami i – tradycyjnie – czytania książek. Sobotnie popołudnie zapowiada się interesująco dla miłośników literatury. Będzie okazja wysłuchać fragmentów książki czytanej przez Krystynę Czubówną, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów, a z okazji roku Tyrmanda goście porozmawiają o jednej z najnowszych książek biograficznym o tym propagującym jazz pisarzu i publicyście.

– Nie ma drugiego takiego przedmiotu jak książka, który towarzyszyłby nam przez całe życie i tak mocno pobudzał wyobraźnię, wywoływał emocje i uczył. W ubiegłym roku odnotowano zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. To dobra prognoza na przyszłe lata. Dbajmy o to, żeby ta tendencja wzrostowa się utrzymywała i zaszczepiajmy miłość do czytelnictwa już od najmłodszych lat – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W porównaniu z poprzednimi edycjami, tegoroczny program festiwalu jest skromniejszy i zamiast kilku dni obejmuje tylko jeden. Otwarcie festiwalu odbędzie się w sobotę, o godzinie 13:00.

 

PROGRAM

Sobota, 21.11.2020

13.00 – otwarcie Festiwalu z udziałem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

13.15 – Z historią w tle / „Walentynowicz. Anna szuka raju” DOROTY KARAŚ i MARKA STERLINGOWA – spotkanie z autorem MARKIEM STERLINGOWEM prowadzą MICHAŁ OGÓREK i TOMASZ SNARSKI. Fragmenty czyta DOMINIKA OSTAŁOWSKA.

15.00 – Podróże w czasie i przestrzeni / „Kolej transsyberyjska. Opowieść o ludziach, przestrzeni i drodze” – spotkanie z autorem, podróżnikiem i fotografem PIOTREM MALCZEWSKIM prowadzą wydawca książki PIOTR BRYSACZ i ROMUALD MIECZKOWSKI – poeta, pisarz i wydawca kwartalnika „Znad Wilii”.

16.00 – Świat obok nas / „Patyki, badyle” – spotkania z autorką URSZULĄ ZAJĄCZKOWSKĄ botaniczką i poetką prowadzi JERZY KISIELEWSKI. Fragmenty czyta KRYSTYNA CZUBÓWNA.

17.00 – Premiery literackie / „Pod słońcem” – spotkanie z pisarką i poetką JULIĄ FIEDORCZUK. Rozmowę o jej najnowszej powieści „Pod słońcem”, opisującej skomplikowane ludzkie losy na tle powojennej Polski, prowadzi JERZY KISIELEWSKI.

18.00 – Śladami autora „Złego” – z MARCELEM WOŹNIAKIEM, autorem książek biograficznych o Leopoldzie Tyrmandzie, w tym najnowszej pt. „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”, rozmawiają MICHAŁ OGÓREK i ROMUALD MIECZKOWSKI.

Tyrmand – słowo i jazz – fragmenty legendarnego „Dziennika 1954” Leopolda Tyrmanda czyta ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI. Na saksofonie zagra LESZEK ŻĄDŁO – wybitny polski muzyk jazzowy.