Pięć dni wypełnionych wydarzeniami filmowymi i cztery konkursy. Taki był program czerwcowej części Szczecin European Film Festival, zakończonego w ostatnią niedzielę. Nagrody trafiły głównie do twórców zagranicznych.

Kosmiczny Józek

Od 14 do 17 czerwca w czterech sekcjach konkursowych widzowie zobaczyli kilkadziesiąt prac filmowych.W ramach rywalizacji pod hasłem Zachodniopomorskie Shorty pokazano filmy krótkometrażowe autorów związanych z naszym województwem. W tym konkursie Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 2.000 zł otrzymają autorki filmu "Cosmic Joe" - Aleksandra Radzykowska i Louisa Wallance.

Nie Republika i nie Jarocin, a Hetna

Zwycięzcą POP SEFF'18 czyli konkursu na najlepszy videoclip został film "Scandal" w reżyserii Pablo Mengin-Lecreulx, który powstał do utworu grupy Bashton. Ta praca pokonała m.in. clipy do utworów Pogodno, Drekotów i bardzo ostatnio popularnej piosenki "Tamagotchi" -wspólnego projektu Taco Hemingwaya i Quebonafide. Natomiast w konkursie najlepszych dokumentów muzycznych pokazano (w Teatrze Kana) m.in. film „Original Motion Picture Soundtrack” w reżyserii Chrisa McDaniela. W tym dokumencie wypowiadają się m.in Kavin Bacon, Kenny Loggins, Sammy Hagar i Richard Marx.. Autor filmu przyleciał na spotkanie w Kanie ze Stanów Zjednoczonych. W teatrze gościli też Michał Wiraszko i Grzegorz Lipiec, twórcy filmu "Powracająca fala" oraz reżyser dokumentu„Republika. Narodziny legendy” - Ryszard Kruk. Rozmowy z nimi prowadził dziennikarz Radia Szczecin, Piotr Rokicki. W tej kategorii zwyciężył film "Hetna - A Modern Opera Singer” w reżyserii Nicolaia af Rosenborga.

Telefoniczne zakończenie i Gagarin

Pokaz w ramach konkursu TELEFON ART czyli międzynarodowego przeglądu krótkich impresji filmowych o tematyce reportażowej zrealizowanych telefonem komórkowym, iPhonem lub tabletem odbył się 17 czerwca. w Trafostacji. Wtedy zobaczyliśmy kilkanaście prac m.in. z Rosji, Anglii, USA, a zwycięzcą został Rene Nuijens i jego produkcja „RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin”.

Jesienna część Szczecin European Film Festival odbędzie się w październiku.