Spółka Granit Dariusz Pylak ze Strzegomia zwyciężyła w miejskim przetargu na przebudowę placu po Pomniku Wdzięczności. Do końca czerwca 2019 r. powstać ma tam estetyczny plac miejski, dostosowany do organizacji plenerowych imprez.

Mimo, że to ścisłe centrum Szczecina, mieszkańcy najczęściej omijają ten prostokątny plac szerokim łukiem. Nierówna nawierzchnia z szarych płyt i byle jakie ławki na murkach przyciągają raczej okolicznych amatorów alkoholu niż rodziny. To ma się zmienić po przebudowie.

Wykonać ma ją spółka Granit Dariusz Pylak ze Strzegomia, która w przetargu zaproponowała 2,98 mln zł. Tym samym zmieściła się w budżecie inwestycji, ustalonym przez miasto na poziomie 3 mln zł. Dodatkowo spółka zaoferowała wydłużenie okresu gwarancji i rękojmi do 72 miesięcy (minimalny okres wymagany przez miasto – 60 miesięcy) oraz wydłużenie okresu pielęgnacji zieleni do 36 miesięcy (miasto wymagało 24 miesięcy). Odrzucono droższą propozycję konsorcjum, na którego czele stałą firma Elbud ze Szczecina, opiewająca na 4,5 mln zł.

Plac w nowym wydaniu ma być gotowy do 30 czerwca 2019 r. Projekt jego przebudowy przygotowała Pracownia Architektoniczna Archaid, która zwyciężyła w 2017 r. w miejskim konkursie architektonicznym. Główne założenie, to stworzenie w tym miejscu placu miejskiego, godnego Złotego Szlaku, który tędy przebiega.

„Główny ciąg pieszy podzielony rysunkiem posadzki na trzy pasy. Pas środkowy będący główną osią widokową, pasy boczne z siedziskami przeznaczone do zagospodarowania podczas imprez odbywających się w terenie. Bezkolizyjna droga rowerowa. W miejscu przecięcia dwóch głównych ciągów pieszych: Złotego Szlaku z osią łączącą Plac Rodła z Bramą Portową zaprojektowano wielofunkcyjny plac miejski” – tak swoje koncepcje projektowe opisywała podczas konkursu Pracownia Architektoniczna Archaid.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej został, decyzją Rady Miasta, usunięty 18 listopada 2017 r.