W ramach modernizacji infrastruktury torowej w kierunku Pomorzan trwają prace związane z przebudową jezdni i chodników na ulicy Smolańskiej. Od poniedziałku 16 maja nastąpią w tym rejonie zmiany w organizacji ruchu.

 

Zamknięty zostanie fragment ulicy Smolańskiej przy ul. Klemensiewicza. Dojazd do osiedla mieszkaniowego „Klemensiewicza” możliwy będzie przez przejazd tymczasowy. Otwarty dla ruchu tymczasowego zostanie natomiast fragment ulicy Smolańskiej od strony sklepu Netto i ul. Budziszyńskiej.

W związku z tym od poniedziałku:

- zamknięta zostanie jezdnia od wjazdu na drogę wewnętrzną za posesją Smolańska 3 do posesji Smolańska 18c,

- wjazd na teren osiedla przy ul. Klemensiewicza możliwy będzie tylko od strony zachodniej tymczasowym wjazdem przez torowisko tramwajowe,

- wjazd na teren parkingu strzeżonego będzie możliwy tymczasowym wjazdem od strony ul. Chmielewskiego,

- na ul. Smolańskiej od strony al. Powstańców Wielkopolskich będzie obowiązywał zakaz ruchu z wyjątkiem pojazdów budowy, dojazdu do posesji i dojazdu do sklepu „Netto".

Plac budowy związany z tą częścią „torowej rewolucji” jest bardzo rozległy. Na dużym odcinku rozkopanej ul. Kolumba nic się jednak obecnie nie dzieje. Aby wznowić tam prace, konieczne jest zaktualizowanie projektu dotyczącego infrastruktury podziemnej.

– Chodzi o kwestie dotyczące wszystkich kolizji w sieciach podziemnych – tłumaczył Michał Przepiera, zastępca prezydenta ds. inwestycji, w programie „Studio wSzczecinie.pl”. – Proszę jednak zwrócić uwagę, że ten kontrakt jest dużo szerszy. Siły zostały przerzucone w rejon pętli Pomorzany, intensywne prace trwają na ul. Smolańskiej. Za chwilę zaczną się również w ul. Chmielewskiego, która jest kontynuacją Kolumba, a potem dojdą kwestie dotyczące przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich.

Duże zmiany widać już w rejonie pętli tramwajowej. Obok zlikwidowano większą część ogródków działkowych i przygotowano teren do znaczącego powiększenia pętli. Wykonywane są tam fundamenty pod budynek socjalny, a także kanalizacja deszczowa. Pod torowiskiem układane są rury osłonowe.

Na sąsiadującej z pętlą ul. Smolańskiej trwa układanie krawężników, podbudowy i warstwy wiążącej.

Wykonawcą inwestycji o wartości 262 mln zł jest firma ZUE, która równolegle przebudowuje również infrastrukturę w kierunku Niebuszewa. Wszystkie prace, obejmujące również nierozpoczęty jeszcze etap przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich, powinny zakończyć się do listopada 2023 roku.

AUTOR ZDJĘCIA: TS