Sezon żeglarski w Szczecinie w pełni! W pierwszy weekend czerwca na wodach jeziora Dąbie odbywały się regaty o Puchar Dnia Dziecka. W jubileuszowej, 50. edycji wydarzenia wzięło udział 116 zawodników z całej Polski. Silną reprezentację wystawiło także nasze miasto. Jak się okazuje, żeglowanie jest pasją coraz częściej wybieraną przez młodych ludzi.

Sportowo albo turystycznie. Ciekawe perspektywy dla młodych żeglarzy

W kompleksie Centrum Żeglarskiego przy ul. Przestrzennej w Szczecinie ruch jest widoczny zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Nie ma się co dziwić – czerwiec i czas wakacyjny to szczyt żeglarskiego sezonu, a dzieciaki i ich instruktorzy wypływają na wodę, kiedy tylko się da. W naszym regionie żeglarstwo staje się coraz bardziej popularnym sportem, uprawianym przez dzieci i dorosłych. W samym Szczecinie działa kilka klubów żeglarskich prowadzących edukację morską, w tym naukę żeglowania. Miejską instytucją zajmującą się nauką tego sportu jest Centrum Żeglarskie. Podopieczni Centrum pogrupowani są według kategorii wiekowych – na te od 7. do 13. roku życia oraz na starsze. Jak mówią instruktorzy, zajęcia w Centrum Żeglarskim mają charakter zarówno sportowy, jak i turystyczny w zależności od uzdolnień uczestników warsztatów oraz ich zaangażowania: – Wszystko zwykle krystalizuje się, kiedy dziecko ma 9–10 lat i stawia pierwsze kroki w szkółce żeglarskiej, tam już widzimy, czy dziecko będzie uczestniczyć w zajęciach sportowych i w sekcji regatowej, czy ma predyspozycje do pływania turystycznego i poszerzania horyzontów przez pływanie w bliższe i dalsze rejsy – mówi Grzegorz Durdyń, instruktor w Centrum Żeglarskim oraz trener sportowy.

Treningi odbywają się wówczas kilka razy w tygodniu, a dzieci mają okazję brać udział w regatach na akwenach nie tylko szczecińskich, ale też często na całym świecie. Centrum Żeglarskie może pochwalić się wieloma sukcesami swoich zawodników – zarówno indywidualnymi, jak i zbiorowymi.

Żeglarstwo, czyli piękna pasja, która może zmienić życie młodego człowieka

Centrum Żeglarskie w Szczecinie funkcjonuje od 2008 roku i każdego roku może pochwalić się ogromną rzeszą młodych adeptów żeglarstwa, którzy chcą rozwijać swoją pasję. W Szczecinie działają także inne organizacje żeglarskie zrzeszone w Zachodniopomorskim Okręgowym Związku Żeglarskim jak np. Uczniowski Klub Sportowy Sailing Club, Stowarzyszenie Kształcenia Żeglarskiego, UKS Fala, OKS Świt czy Stowarzyszenie Euro Jacht Klub Pogoń.

Żeglowanie dla młodzieży to wspaniała szkoła charakteru: – To jest sposób na życie. Żeglarstwo kształtuje młody organizm, uczymy nie tylko kunsztu żeglarstwa, ale i współdziałania w grupie, samodzielności, odwagi, radzenia sobie w sytuacjach często bardzo stresujących. Wychowankowie klubów pokonują tu swoje słabości, pływamy w różnych warunkach, czasem jest słońce, czasem wiatr i inne okoliczności, a dzieciaki w każdych warunkach świetnie sobie radzą – mówi Agata Ostrowska, instruktor szkółki żeglarskiej w Centrum Żeglarskim w Szczecinie. – Czasem młodzi ludzie schodzą na wodę przestraszeni, z łzami w oczach, a wracają jako zwycięzcy, z ogromną radością i dumą z siebie – dodaje.

Żeglarstwo stanowi alternatywę spędzania czasu w domu i przed komputerem. Ośrodek jest położony nad samym jeziorem Dąbie, odbywają się tu regularnie zabawy i ogniska, a instruktorzy zapewniają, że zajęcia żeglarskie na wodzie odbywają się tak często, jak pozwala na to pogoda. – Nabór prowadzony jest od siódmego roku życia i zapisać się można w każdej chwili. Wszystkie dokumenty dostępne są na stronie internetowej Centrum Żeglarskiego. Pracuje u nas piątka instruktorów, nasi uczniowie się rozwijają i przechodzą z klasy do klasy, stąd miejsc jest zawsze kilka do obsadzenia. Zapraszamy, żeby nas odwiedzić i sprawdzić, jak tu jest wspaniale – dodaje Grzegorz Durdyń.

Czas na półkolonie!

Centrum Żeglarskie zaprasza na wakacyjne zajęcia. Półkolonie odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–16.00. Pierwszy turnus startuje 8 lipca, a ostatni 18 sierpnia i w sumie jest ich sześć. Jak zapewniają organizatorzy, to doskonała okazja do spędzenia pełnych przygód wakacji, nawiązania przyjaźni i nauczenia się zupełnie nowych rzeczy. Kto wie, może półkolonie będą początkiem wspaniałej, niekoniecznie sezonowej pasji.

Więcej informacji o naborze na półkolonie znajdziecie na stronie internetowej Centrum Żeglarskiego w Szczecinie: https://www.centrumzeglarskie.pl/.