Ekologicznie i z większym komfortem dla pasażerów. Tak będzie również na liniach, które nie są jeszcze w całości zelektryfikowane. Pomorze Zachodnie kupiło dwa pociągi dwunapędowe, z silnikiem elektrycznym i spalinowym. Wkrótce może sięgnąć po 10 kolejnych.

Marszałek Olgierd Geblewicz właśnie podpisał wartą blisko 50 mln zł umowę na zakup dwóch pojazdów hybydowych. Pociągi dostarczy firma Newag S.A., którą mieszkańcy zachodniopomorskiego świetnie znają z serii Impulsów. Przygotowany przez nich pojazd duwnapędowy będzie bardzo podobny, ale dodany zostanie do niego moduł spalinowy.

Nowe pociągi pozwolą na stworzenie lepszej oferty rozkładu jazdy w relacji Szczecin Gł. –Goleniów - Kołobrzeg – Koszalin (między Goleniowem a Kołobrzegiem nie ma trakcji elektrycznej). Bardzo przydadzą się również do obsługi bezpośredniej relacji Szczecin Gł. – Stargard - Drawsko Pomorskie - Złocieniec - Czaplinek - Szczecinek.

Newag zapowiada, że dostarczy pierwsze dwa pociągi hybrydowe jeszcze w tym roku. Dodatkowo, Pomorze Zachodnie będzie mogło zdecydować się na poszerzenie zamówienia nawet o 10 kolejnych pojazdów. W dużej mierze zależeć to będzie od środków z Unii Europejskiej, które uda się na ten cel uzyskać.

Województwo Zachodniopomorskie jako pierwsze wymieniło już cały swój tabor kolejowy na nowoczesny. Na takie inwestycje wydało w ostatnich 10 latach łącznie ponad 1 mld zł. Zakupy w znacznej większości były sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.