W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Stowarzyszenie POLITES do końca roku proponuje mieszkańcom miasta szereg wydarzeń i inicjatyw, które mają zachęcić do poświęcania swojego czasu innym i zaangażowania się w wolontariat. Przed nami kolejne Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu, dyskusja o potrzebach osób z niepełnosprawnością czy PARTYcypacja, czyli integracyjne spotkanie wolontariuszy.

Zbliża się święto wszystkich wolontariuszy. POLITES zaprasza na szereg inicjatyw

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to jeden z najważniejszych dni w roku dla Stowarzyszenia POLITES. To okazja do podziękowania ludziom zaangażowanym w wolontariat, ale i szansa szerszego pokazania działalności wolontariuszy w Szczecinie i w województwie zachodniopomorskim. Grudzień przynosi wiele wydarzeń, w których można wziąć udział:

– Wspólnie z organizacją Korpus Solidarności organizujemy debatę, która ma zachęcać do podejmowania wolontariatu długoterminowego, chcemy porozmawiać z wolontariuszami oraz z młodzieżą szkolną, która może aspirować do miana wolontariuszy. Chcemy pokazać zalety wolontariatu, korzyści społeczne, ale i np. korzyści wynikające z lepszych ocen – mówi Anna Biały, Stowarzyszenie POLITES i Regionalne Centrum Wolontariatu. Przedstawicie POLITESU zwracają uwagę, że w szkołach wolontariat ma charakter przede wszystkim akcyjny, czyli są to zbiórki rzeczy czy pieniędzy lub organizacja wydarzeń mających na celu wspieranie konkretnej organizacji.

– Debata była przestrzenią, podczas której chcieliśmy zwrócić uwagę na wszystkie wątpliwości, które może budzić wolontariat. Uczyliśmy także trochę nauczycieli, co młodzieży daje wolontariat, kiedy pozwalać dzieciom na nieobecność na lekcjach. Nasze działania mają na celu zachęcanie do działania długoterminowego – dodaje Katarzyna Michałek z POLITESU. Debata odbyła się w Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Hożej.

„Korpus Solidarności jest po to, by wspierać wolontariat”

We wtorek odbył się III Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu. Celem Forum są tworzenie miejsca do wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami oraz prezentacja zrealizowanych działań. POLITES chce integrować wolontariuszy oraz inspirować ich do kreatywnego i innowacyjnego działania na rzecz swoich szkół i środowiska, w którym przebywają:

– Młodzi ludzie mówią o swoich projektach i działaniach, mogą zobaczyć, ilu ich jest w całym województwie. To okazja do podpatrywania swoich pomysłów, inspirowania się, przenoszenia konkretnych inicjatyw ze szkoły do szkoły, z gminy do gminy – mówi Anna Biały.

– Korpus Solidarności jest po to, by wspierać takie inicjatywy, stąd w czasie Forum odbywać się będą warsztaty o wolontariacie długoterminowym oraz o samym projekcie, do którego można dołączyć – mówi Katarzyna Michałek.

III Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu odbyło się we wtorek w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Złotowskiej na Warszewie.

Tydzień pełen inicjatyw dla wolontariuszy zakończy PARTYcypacja: – To jest spotkanie integracyjne, wspólne świętowanie wolontariatu. Najpierw spotkanie wolontariuszy w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, potem koncerty, w czasie których wystąpią Srebrzyści Akordeoniści oraz Tragarze – mówi Anna Biały.

Więcej informacji na temat wszystkich inicjatyw znajdziecie na stronie internetowej Stowarzyszenia POLITES.