Młody mężczyzna wyrwał figurę Jezusa z krzyża w kruchcie Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie. Policja zabezpieczyła monitoring i opublikowała wizerunek mężczyzny. Trwają poszukiwania świętokradcy.


Wszedł do kościoła przy ul. Pocztowej i wyrwał Jezusa z krzyża. Proboszcz: „Parafianie są wstrząśnięci”

Do zdarzenia miało dojść w środowe popołudnie w kościele przy ul. Pocztowej w Szczecinie. Wizerunek młodego mężczyzny zarejestrował monitoring.

– Profanacja została zakwalifikowana jako obraza uczuć religijnych. Mężczyzna wszedł do kościoła i sprofanował krzyż. Obcęgami przeciął gwóźdź trzymający nogi pasyjki, a potem dźwignął figurę i wyrwał z krzyża, zostawiając tam tylko ręce. Figurę spakował do plecaka i uciekł z kościoła. To przedmiot kultu w naszym kościele, wierni oddają cześć Jezusowi poprzez klęknięcie czy pocałunek. Parafianie są wstrząśnięci. Sprawa została zgłoszona na policji, a monitoring został zabezpieczony – mówił ks. Grzegorz Nogal, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie przy Pocztowej na antenie Radia Plus.

Figura wykonana była z metalu i nie jest warta zbyt wiele. – To nie był złomiarz. Był dobrze ubrany. Zabrał figurę bez rąk. Obawiamy się, że będzie ta figura dalej służyć profanacji, dlatego została zabrana – dodaje ks. Grzegorz Nogal.

Policja prowadzi śledztwo nadzorowane przez prokuraturę

Trwają poszukiwania sprawcy zdarzenia. Mężczyzna będzie odpowiadał za profanację krzyża i obrazę uczuć religijnych. – Funkcjonariusze z Komisariatu Szczecin Śródmieście prowadzą dochodzenie nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Szczecin Śródmieście w sprawie znieważenia miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych poprzez uszkodzenie krzyża w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli. W ramach prowadzonych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli nagranie z utrwalonym wizerunkiem sprawcy – mówi Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Osoby rozpoznające mężczyznę proszone są o kontakt z policjantami pod numerami tel. 47 78 12 330, 47 78 12 331 bądź z dyżurnym Komisariatu Szczecin Śródmieście tel. 47 78 19 101.