Podczas pogłębiania toru wodnego, z Zalewu Szczecińskiego wydobyto elementy legendarnego amerykańskiego bombowca Boeing B-17 Flying Fortress. Najcenniejszym znaleziskiem jest świetnie zachowany silnik Wright.

Do końca czerwca można go oglądać na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. W lipcu zostanie przewieziony do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (ul. Emilii Gierczak 5), a docelowo trafi do Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie.

- To ewenement. Prawdopodobnie jedyny silnik tego typu w Polsce zachowany w takim stanie - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Eksplodował na dużej wysokości

Wydobyty silnik był jednym z czterech pracujących w bombowcu B-17, który został zestrzelony nad Zalewem Szczecińskim. Było to 7 października 1944 roku, gdy grupa 149 maszyn wystartowała z lotniska w Anglii, by zbombardować fabrykę benzyny syntetycznej w Policach. Wspomniany B-17 nie doleciał nad cel, został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Eksplodował na dużej wysokości, więc jego elementy zostały mocno rozrzucone po Zalewie Szczecińskim.

Część załogi zdążyła wyskoczyć z płonącego bombowca ze spadochronami. Z 11-osobowej obsady B-17 znany jest los 7 lotników. Przeżyło czterech z nich, trafili do niewoli. Ciała pozostały czterech zaginionych członków załogi najprawdopodobniej nadal spoczywają na dnie Zalewu Szczecińskiego. Podobnie jak pozostałe elementy bombowca, wraz uzbrojeniem i ładunkiem bomb.

Apel o pomoc w poszukiwaniach

Historycy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu chcą odnaleźć wszystkie szczątki B-17. Prawdopodobnie w latach 70. i 80. na wysokości Wolina wydobywano elementy samolotu, które trafiły później na złom. Być może były to fragmenty poszukiwanego dziś bombowca. Dlatego historycy proszą o informacje wszystkich, którzy mogliby zawęzić obszar poszukiwań.

„ Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zwraca się z prośbą o kontakt do wszystkich osób, które mogą coś wiedzieć lub brały udział w wydobywaniu po wojnie elementów lotniczych z Zalewu Szczecińskiego. Szukamy również kontaktu do krewnych załogi samolotu Boeing B-17G numer 44-8046 z 457 Grupy Bombowej, 750 Dywizjon Bombowego lub weteranów 8 Armii Lotniczej (lub ich krewnych), którzy brali udział 7 października 1944 w nalocie na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach. Prosimy o kontakt na e-mail: dyrektor@muzeum.kolobrzeg.pl lub alekost@wp.pl lub tel. 601402400” – apelują historycy.

Wcześniej znaleziono średniowieczny miecz

Szczątki Latającej Fortecy to kolejne wyjątkowe znalezisko dokonane podczas pogłębiania toru wodnego. Przypomnijmy, że wcześniej wydobyto m.in. średniowieczny miecz. Pozyskiwanie w ten sposób oryginalnych zabytków możliwe jest dzięki współpracy Urzędu Morskiego w Szczecinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Muzeum Narodowego w Szczecinie.