Plebiscyt promujący aktywność kobiet w sferze publicznej będzie jednym z wydarzeń w ramach obchodów Roku Kobiet Pomorza Zachodniego, organizowanego przez Marszałka Województwa. O szczegółach tej inicjatywy, w dniu święta kobiet, opowiadali marszałek Olgierd Geblewicz i ambasadorki całego cyklu – kobiety spełniające się w różnych sferach.
Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Jednym z ważniejszych powodów była okrągła rocznica, która właśnie przypada.

– W tym roku mamy nie tylko 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. Polki były liderkami ruchów emancypacyjnych. Tylko pięć krajów skandynawskich wcześniej przyznało kobietom pełnię praw wyborczych – przypominał marszałek Geblewicz.

Inauguracją organizowanego przez niego Roku Kobiet Pomorza Zachodniego będzie Kino Kobiet w Pionierze. Podczas seansów filmowych („Maria Callas”, „Madame”, „Jestem najlepsza”) prezentowane będą postaci kobiet niezależnych i odważnych, walczących z dyskryminacją i przemocą. Bilety na projekcje można było wygrać w konkursach m.in. na naszym portalu.

Najaktywniejsze w sferze publicznej kobiety będzie można nie tylko zobaczyć na ekranie, ale również wybrać spośród grona mieszkanek województwa zachodniopomorskiego.

- Zamierzamy dotrzeć do 100 aktywnych kobiet i pokazać ich działalność w najróżniejszych dziedzinach – podkreślał marszałek Geblewicz.

Plebiscyt zorganizują redakcje Głosu Szczecińskiego i Głosu Koszalińskiego. Wybranych zostanie 21 kobiet, każda będzie reprezentowała swój powiat. Dodatkowo ambasadorki akcji wybiorą ze wszystkich nominowanych 100 wyróżniających się kobiet i Kobietę Roku.

Patronkami Roku Kobiet Pomorza Zachodniego są: prof. Maria Kaszyńska –  Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT, Małgorzata Hołub – Kowalik – lekkoatletka, medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400, Sylwia Różycka – aktorka Teatru Polskiego, Janina Koptas – pionierka, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Teresa Kalina – przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i dyrektorka SP nr 7 w Szczecinie, Ynona Husaim-Sobecka – zastępca redaktora naczelnego Głosu Szczecińskiego, Bogna Czałczyńska – pełnomocnik Marszałka ds. kobiet i równego traktowania, Laura Hołowacz –  prezes firmy CSL oraz Anna Mieczkowska – członek zarządu województwa.

- Spotkaliśmy się dzisiaj w Dniu Kobiet. To nie tylko święto honorujące kobiecość, ale również święto kobiet rewolucjonistek. Co prawda mamy teraz zagwarantowane swoje prawa  w konstytucji, ale nadal wiele jest do zmiany w sferze mentalnej. Dobrze, że działania w tym zakresie podejmowane są przez samorząd – mówiła Bogna Czałczyńska, pełnomocnik Marszałka ds kobiet i równego traktowania.