Chodzi o sygnalizację świetlną na ulicy dojazdowej do podziemnego parkingu, tuż przy narożnym wejściu do Galaxy od strony al. Wyzwolenia. Na stałe ma zacząć działać po 15 listopada (po otwarciu nowej części galerii), ale już przeszła pierwsze próby.

Sygnalizacja będzie dwufazowa. To znaczy, że zielone światło dla pieszych nie zapali się w tym samym momencie na przejściu przez oba pasy ruchu. Szybciej na jezdnię wejdą piesi idący od strony Galaxy. Później na wysepce między jezdniami będą musieli czekać (maksymalnie ok. 25 sekund) na zapalenie się kolejnego zielonego światła. W godzinach szczytu wąska wysepka na pewno będzie więc mocno zatłoczona.

Galeria handlowa działa przy al. Wyzwolenia od 14 lat i do tej pory w tym miejscu nie było świateł. W godzinach szczytu mogli na to narzekać kierowcy wyjeżdżający lub wjeżdżający do parkingu podziemnego pod Galaxy. Zdarzało się, że nieprzerwany strumień przechodniów na jezdni zatrzymał ich nawet na kilka minut.


Większą swobodą cieszą się piesi, ale brak świateł czasem przekłada się na niebezpieczne sytuacje. W latach 2013-2016 doszło w tym miejscu do dwóch potrąceń, w efekcie których piesi zostali ciężko ranni. Tak wynika z odpowiedzi zastępcy prezydenta Marcina Pawlickiego na interpelację radnego Marka Duklanowskiego (PiS) sprzed ponad miesiąca.

„Analizując panującą sytuację drogową, w tym potrącenia pieszych do jakich doszło w 2015 r. i 2016 r. znajdujemy potwierdzenie słuszności budowy na omawianym przejściu sygnalizacji świetlnej. Należy również wziąć pod uwagę, iż wraz z budową centrum handlowego należy się spodziewać wzrostu natężenia ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego” – napisał Marcin Pawlicki.

Radny Marek Duklanowski zwracał jednak uwagę, że piesi powinni być w centrum traktowani priorytetowo, a kolejki aut przepuszczających w tym miejscu przechodniów nigdy nie były długie.

- Rada Osiedla Centrum miała odmienne zdanie na ten temat. To rada wskazywała na odwrotne zjawisko i w trosce o pieszych zaproponowała wprowadzenie sygnalizacji świetlnej w tym miejscu – tłumaczy Jacek Bugajski, project manager z Działu Centrów Handlowych Echo Investment.

To właściciel CHR Galaxy zrealizował budowę sygnalizacji świetlnej. Ma być ona uruchomienia wraz z oddaniem do użytku nowej części galerii handlowej, co nastąpi 15 listopada. Dojdzie wtedy jeszcze jedna opcja wjazdu na parking podziemny. Będzie można się do niego dostać od strony ul. Borysza od wjazdu z ul. Matejki.