Szczecinianie od lat czekają na tę inwestycję. Według najnowszych zapowiedzi, przetarg na przebudowę ul. Kolumba ma być ogłoszony za rok, jesienią 2020 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2021 r. powinny rozpocząć się prace budowlane.

Kiedy wreszcie ul. Kolumba zostanie wyremontowana? – to jedno z pytań, które najczęściej zadają mieszkańcy Szczecina. We wtorek, podczas programu „Studio wSzczecinie.pl”, odpowiadał na nie prezydent Piotr Krzystek.

- W przyszłym roku, na jesieni, ogłosimy przetarg na przebudowę Powstańców Wlkp. i Kolumba. To będzie jeden przetarg, ponieważ łączy je pętla na Pomorzanach. Pętla, która będzie zupełnie nowa – mówił prezydent Krzystek. - Na plac budowy wejdziemy najprawdopodobniej w 2021 r. Musimy skończyć do 2023 r., aby rozliczyć środki unijne.

Przebudowa ul. Kolumba jest bowiem częścią wartego około pół miliarda złotych projektu modernizacji torowisk (i dróg na których są położone) w Szczecinie, Jest on dofinansowany ze środków Unii Europejskiej kwotą 174 mln zł. Niedługo w ramach tego zadania ruszy przebudowa węzłów Szarych Szeregów i Wyszyńskiego. Później kolejny etap, którym nie będzie jeszcze ul. Kolumba.

- Ze względów organizacyjnych w najbliższym czasie ogłosimy przetarg na modernizację torowiska i dróg w ciągu ul. Wyzwolenia, czyli od Kaskady aż do Niebuszewa. To jest zadanie, które jest kluczowe w tej chwili – tłumaczył prezydent Krzystek.

Od lat ul. Kolumba jest w bardzo złym stanie. Przeprowadzane były tam tylko drobne, doraźne prace remontowe.