Ponad 100 rekonstruktorów weźmie udział w widowisku historycznym „Krew nad Odrą”. Blisko godzinna inscenizacja odbędzie się na terenie toru motocrossowego w Rosówku w Gminie Kołbaskowo.

Tegoroczny festyn historyczny w przygranicznym Rosówku, oddalonym od Szczecina o około 16 km, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia. Jego główną atrakcją będzie widowiskowa rekonstrukcja walk o Szczecin, która rozpocznie się o godz. 15:00.

- Wzorem lat poprzednich, wydarzenie wpisuje się w obchody 73. rocznicy zakończenia walk o Ziemię Szczecińską. Głównym wątkiem widowiska jest wyeksponowanie losów żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia przez nich zrębów polskości na terenie dzisiejszej Gminy Kołbaskowo – zapowiadają organizatorzy.

W rekonstrukcji weźmie udział około 110 rekonstruktorów w polskich, niemieckich i radzieckich mundurach. Na polu walki pojawią się też historyczne pojazdy, m.in. samochody pancerne, motocykle, działa, w tym oryginalne, amerykańskie działo samobieżne T48/SU-57, wykorzystywane w 1945 r. w czasie działań nad Odrą przez polski 7. dywizjon artylerii pancernej. Widzowie będą mogli również przyjrzeć się profesjonalnej replice niemieckiego stanowiska artyleryjskiego Pantherturm II OT Stahlunterstand. Tego typu obiekt rzeczywiście znajdował się w 1945 r. w rejonie Rosówka.

W trakcie inscenizacji wykorzystane zostaną także broń hukowa oraz efekty pirotechniczne.

Niedzielne widowisko na torze motocrossowym w Rosówku ma potrwać około 45 minut. Jego początek zaplanowano o godz. 15:00. Wstęp jest bezpłatny. Przed i po inscenizacji (sam piknik historyczny rozpocznie się o godz. 12:00) pojazdy i obiekty wykorzystywane w rekonstrukcji będą prezentowane widzom w formie tzw. otwartego muzeum techniki wojskowej. Zaplanowano też atrakcje dla dzieci, m.in. trampolinę, malowanie twarzy farbami masującymi, rzut „granatem”, czołganie się przez „zasieki”.

Organizatorami wydarzenia „Krew nad Odrą” są Urząd Gminy w Kołbaskowie, Fundacja Pasje z siedzibą w Szczecinie oraz Studio Historyczne Huzar z siedzibą w Sianowie.