To największy od 3 lat nielegalny transport papierosów ujawniony w województwie zachodniopomorskim. Blisko 2 miliony sztuk papierosów bez polskiej akcyzy znaleziono w ciężarówce wjeżdżającej na prom do Szwecji.

Nielegalny transport został przechwycony przez funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w nocy 7 lutego br. w Świnoujściu. Ciężarówka przewoziła laminowane płyty wiórowe.

– Na podstawie analizy dokumentów przewozowych funkcjonariusze, wspierani przez wyszkolone do wykrywania wyrobów tytoniowych psy służbowe, podjęli decyzję o przeprowadzeniu kontroli towaru – informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Oględziny wzbudziły zastrzeżenia co do jakości i stanu ładunku znajdującego się na naczepie. Podejrzenia były uzasadnione, ponieważ po rozpakowaniu kilku pakietów z płytą okazało się, że są to jedynie konstrukcje wykonane z płyty wiórowej. W kilkunastu ułożonych jedna na drugiej płytach zostały wycięte otwory, które tworzyły swego rodzaju skrzynie.

Funkcjonariusze w większości skrzyń znaleźli papierosy bez polskich znaków akcyzy.

– Łącznie, po rozładowaniu i sprawdzeniu całości towaru, ujawniono 9 989 tzw. „sztang” papierosów, co dało łączną ilość 1 997 800 sztuk papierosów o wartości rynkowej 1,4 mln złotych. Uszczuplone należności celno-podatkowe wyniosły blisko 2,4 mln złotych – wylicza Brzoza.

Kierowca ciężarówki usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego zagrożonego karą grzywny albo karą pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Dalsze postępowanie prowadzone będzie przez Dział Dochodzeniowo-Śledczy Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie.

To największe jednorazowe ujawnienie zachodniopomorskich funkcjonariuszy od 2016 roku – przechwycono wówczas 1,5 miliona papierosów. Największe wykrycie, jak do tej pory, miało miejsce w roku 2014, kiedy ujawniono 2,5 miliona papierosów.