Ocelot i Tarpan to nowe jednostki Wód Polskich w Szczecinie. Nowoczesne lodołamacze zostały zbudowane w stoczni Shipbulding w Gdańsku. Kosztowały ponad 30 mln zł.

 

Obie jednostki od niedawna można zobaczyć przy nabrzeżu Nadzoru Wodnego w Podjuchach. Są gotowe, by zimą uczestniczyć w polsko-niemieckiej akcji lodołamania kry na Odrze.

– Jesteśmy dumni z tej inwestycji, bo w naszej flocie dojdzie do prawdziwej zmiany pokoleniowej. Na emeryturę odchodzą najbardziej wysłużone jednostki, a na wodę wypłyną lodołamacze idealnie skrojone pod potrzeby Szczecińskiego Węzła Wodnego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Zakupione jednostki to lekkie lodołamacze liniowe, które w czasie akcji na Odrze płyną za lodołamaczami czołowymi. Ich zanurzenie to 1,4 metra, mają mocny, 12-cylindrowy silnik.

– To jest ekstraklasa. Nowoczesne, wygodne, estetyczne i bardzo funkcjonalne. Praca na tych jednostkach to zupełnie nowa jakość. Podoba nam się bardzo indywidualne skrojenie sterowników pod zapotrzebowanie Odry – mówi Jerzy Fitas, kapitan lodołamaczy w RZGW Szczecin.

Zakup lodołamaczy był w większości dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Funduszu Spójności.