Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne odbierze na początku października (7-8.10) samochód wyposażony w specjalny system do skanowania numerów rejestracyjnych pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania. Pierwsze mobilne kontrole powinny odbyć się pod koniec października.

 

Dzięki zamawianemu systemowi, NiOL zamierza zwiększyć skuteczność nadzoru nad wnoszeniem opłat za parkowanie. Należący do spółki samochód Volkswagen up! zostanie wyposażony w kamery skanujące numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów i system porównujący je z bazą danych, gdzie znajdują się informacje o pojazdach uprawnionych do parkowania w strefie.

System zakupiony od spółki MCX Pro kosztował 733 tys. zł. Ma przyczynić się do zmniejszenia kosztów działalności NiOL, np. dzięki temu, że na ulicach będzie mniej pieszych kontrolerów.

– Szukamy dodatkowych rozwiązań, żeby bardziej efektywnie wykonywać nasze działania. Nie będzie przy tym zwiększenia kosztów funkcjonowania strefy – mówił Radosław Kanarek, prezes NiOL, podczas środowej Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta.

System będzie automatycznie weryfikował, czy mijane pojazdy mają opłacony postój. Kontrola ma być wykonywana dwukrotnie w kilkuminutowym odstępie czasu, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa zostanie nałożona na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkomatu. Kiedy odbędzie się pierwsza taka kontrola?

– W dniach 7-8 października ma nastąpić odbiór pojazdu gotowego już do kontroli mobilnej. Będziemy jednak potrzebować jeszcze trochę czasu, żeby dostosować system informatyczny i przeprowadzić ostateczne testy. Liczymy na to, że pod koniec października odbędą się pierwsze przejazdy.

Samochody kontroli mobilnej jeżdżą już m.in. po ulicach Warszawy i Gdańska. W Szczecinie pojawi się na razie jeden pojazd.